Soğuk hava deposu firmalarının doğrudan ihracatını etkileyen faktörlerin keşifsel olarak incelenmesi: Isparta ili örneği
An exploratory study of the factors determining direct exports by cold storage companies: The case of Isparta province
  1. Tez No: 975170
  2. Yazar: AHMET EMİN CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ile birlikte ihracat ülkelerin kalkınması ve ekonomik olarak büyümesinde önemli roller üstlenmiştir. Bu bağlamda ihracat, hem döviz girdisi sağlayan, hem istihdam yaratan, hem de teknoloji ve bilgi transferi sağlayan bir görev üstlenmiştir. Tarımsal ürünler de ihracat kalemlerinde etkin bir yer edinmiştir. Bu ürünlerin Türkiye'den dış pazarlara arzında stratejik unsurlardan biri de soğuk hava depolarıdır. Soğuk hava depolarının potansiyelini doğru değerlendirerek ihracata entegrasyonunu sorunsuz gerçekleştirebilmek için hali hazırda var olan sorunların analiz edilmesi ve çözüm odaklı bir yaklaşımla mümkündür. Bu çalışmada da, Isparta ilinde faaliyet gösteren soğuk hava depolarının ihracat performansı ve karşılaştıkları engeller belirlenerek, ihracat kapasitelerinin artırılmasına yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Araştırmada, Isparta'da faaliyet gösteren soğuk hava depo işletmeleri çalışma evrenini oluşturmuş, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Isparta'da toplam 128 soğuk hava deposu bulunmasına rağmen, yalnızca 20 işletmenin İhracatçılar Birliği'ne üye olduğu ve doğrudan ihracat gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Tescilli markaya sahip firmaların doğrudan ihracat yapma olasılıklarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p<0.05) tespit edilmiştir. Ayrıca, firma sahibinin eğitim düzeyinin de doğrudan ihracat yapma eğilimini etkilediği sonucuna ulaşılmış ancak, aracı kullanarak ihracat yapma ile firma özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Soğuk hava depolarının ihracat performansını sınırlayan başlıca engeller; dış ticaret departmanlarının olmaması, yabancı dil bilen personel yetersizliği, ihracat teşvikleri hakkında bilgi eksikliği ve ihracata uygun paketleme tesislerinin bulunmaması olarak kaydedilmiştir. Araştırma bulguları ışığında, Isparta'da yer alan soğuk hava deposu işletmelerinin ihracat kapasitelerini artırabilmeleri adına dış ticaret organizasyon yapısını güçlendirmeleri, markalaşma faaliyetlerine ağırlık vermeleri, ihracat teşviklerinden etkin şekilde yararlanmaları ve ihracata uygun teknik altyapı yatırımlarına yönelmeleri önerilmektedir. Bununla birlikte, bölgesel ölçekte lojistik merkezlerinin kurulması ve uluslararası fuarlara katılımın artırılması ihracat potansiyelini destekleyici unsurlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With globalisation, exports have assumed important roles in the development and economic growth of countries. In this context, exports have assumed a task that provides foreign currency inflow, creates employment, and provides technology and knowledge transfer. Agricultural products have also gained an active place in export items. One of the strategic elements in the supply of these products from Turkey to foreign markets is cold storage. In order to evaluate the potential of cold storage warehouses correctly and to realise the integration of cold storage warehouses into exports smoothly, it is possible by analysing the existing problems and a solution-oriented approach. In this study, it is aimed to determine the export performance of cold storages operating in Isparta province and the obstacles they face and to provide suggestions for increasing their export capacity. In the research, cold storage enterprises operating in Isparta constituted the study population and questionnaire technique was used as a data collection tool. As a result of the research, although there are a total of 128 cold storage warehouses in Isparta, it was determined that only 20 enterprises are members of the Exporters Association and export directly. It was determined that the probability of direct exports of firms with registered trademarks was significantly higher (p<0.05). In addition, it was concluded that the education level of the firm owner also affects the tendency to export directly, but no significant relationship was found between exporting by using intermediaries and firm characteristics. The main obstacles limiting the export performance of cold storage companies are the lack of foreign trade departments, insufficient foreign language speaking personnel, lack of information about export incentives and the lack of packaging facilities suitable for export. In the light of the research findings, it is recommended that cold storage enterprises in Isparta should strengthen their foreign trade organisation structure, focus on branding activities, make effective use of export incentives and make investments in technical infrastructure suitable for exports in order to increase their export capacity. In addition, the establishment of logistics centres on a regional scale and increasing participation in international fairs are considered as factors that support export potential.