Kısa vadeli tarımsal finansmanda teminat sorunu : Özel soğuk hava deposu emanet senetlerinin kullanılabilirliği
Collateral problem in short term agricultural credits: Availability of private cold atmosphere warehouse receipts as collateral
  1. Tez No: 430554
  2. Yazar: SIDDIK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada tarım sektörünün kısa vadeli finansmanında teminat sorunu ele alınmış, özel soğuk hava depolarına teslim edilen ürünler karşılılığında verilen emanet senetlerinin kredi teminatı olarak kullanılıp kullanılamayacağı hususu örnek ürün olarak alınan elma üzerinden incelenmiştir. Tarımın finansmanı yakın zaman kadar kamu tarafından ziraat Bankası üzerinden sağlanmıştır. Ancak, son yıllarda özel bankalar tarım bankacılığı birimleri kurarak tarım sektörüne yönelik yenilikçi kredi ürünleri, hasat döneminde ödemeli banka ve kredi kartları gibi ihtiyaca yönelik ürünlerle tarım sektörü kredilerindeki paylarını artırmaya başlamışlardır. Ancak hem kamu bankalarının sağladığı hem de özel bankaların sağladığı bu krediler genellikle hasat öncesiyle sınırlıdır. Uygun teminatlar veya kefaletlerle sadece üretime hazırlık aşaması ve üretim dönemi kredilendirilmekte ve hasat dönemini takip eden kısa bir süre içinde de krediler kapatılmaktadır. Fakat özellikle küçük üreticilerin bankalar tarafından kabul gören teminatlar konusunda sıkıntıları vardır. Kırsal kesimde ekspertiz değeri düşük olan veya kayıtdışı olan varlıkların bankalarca kabul edilmemesi bu kesime verilen kredi miktarını da azaltmaktadır. Üretim döneminde harcanan emek, yapılan masraflar ve geçen zaman içinde elde edilen ürünler piyasada arzın en yüksek olduğu hasat zamanında genellikle daha düşük fiyattan alıcı bulabilmektedir. Aradan geçen birkaç ay içinde ise tasnif edilip depolanmış ürünler daha yüksek fiyatlardan yeni alıcılara ve tüketicilere intikal etmektedir. Aradaki fiyat farkı sadece bu ürünlerin ayıklama, tasnif ve muhafaza masraflarını karşılamakla kalmayıp, aracılara da kar bırakmaktadır. Çalışmamızda elmanın bizzat kendisinin kredi teminatı olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılarak, belirli özelliklerinin ortaya konulması, geleneksel bankacılık ve katılım bankacılığı sektörlerinin dikkatine sunularak üreticinin hasat zamanındaki kısa dönem finansman ihtiyacının kredilerle karşılanması ile daha sonraki fiyat artışlarından bu kesimin refah artışına katkı sağlanıp sağlanamayacağı değerlendirilmiştir. Mevcut durumda hububat, yağlı tohumlar, pamuk, kuru kayısı, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünler için 2699 sayılı Umumi Mağazacılık Kanunu ve 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında söz konusu olan hasat dönemi kredi imkânlarının hasat dönemi bir iki ay ile sınırlı olduğu halde tüketimi bütün yıla yayılan meyveler için de yeni bir mevzuata ihtiyaç duyulmadan uygulanması önerilmektedir. Uygulamanın öncelikle elma üretim bölgelerinden başlamak üzere soğuk hava depolarında muhafaza edilebilen meyvelerin yetiştiricileri için kredi imkanlarını ve bunların refah seviyesini artıracağı, geleneksel bankaların ve katılım bankalarının bu bölgelerde özellikle kısa vadeli kaynak kullandırımlarında önemli artışlar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, issue of collateral for short term financing of agricultaral sector is studied and potential usage of warehouse receipts, issued by cold atmosphere warehouses in exchange for the products stored, as collateral against agricultural credits on harvesting period is evaluated. Agricultural financement had been provided by public sector until the recent time. But in recent years private banks, by establishing agricultural banking units, has started to increase their shares in agricultural credits with needs oriented agricultural banking services such as innovative credits products, special debit and credit cards with maturity period in harvesting season. However, the existing credits provided to agricultural sector by public or private banks are generally limited for pre-harvest period. Only the period for preparation to production and production period is credited with appropriate collaterals and those credits are getting closed in a short period after the harvest. However, there is some constrains on the issue of collaterals of small farmers accepted by the banks. The general aproach of banks on not accepting the unregistered or lower value expertised assets in rural areas decreasses the amount of credits given to small farmers. But agricultural products could generally be traded away in low prices compared to labour force, income costs and long time during the growing up period, due to the vast amount of supply in the market during harvest season. Classified and stored products transfered to the new buyers and consumers with higher prices in the next several months. The price gap not only meets the expenditures for cleaning, classifying and storage; but also make profit to intermediaries. In this study, by searching for the possibility to use apple itself as collateral and bringing the results to the attention of traditional banking and participating banking sector, whether the increase in prices following the harvest season could contribute to the welfare of the producers by meeting the short-term financial needs of them by credits. It is proposed that, the credit opportunities for cereals, oilseeds, cotton, dried apricots, olives, and olive oils at present brought by Warehouse Receipt Act No 2699 and Agricultural Products Licensed Warehouse Act No 5300, to be given without any new legislation to the fruits those harvesting period is limited to one or two months but their consumption spread over the whole year. Aplication by primarily starting from apple growing regions, could increase in the credit opportunities of the producers of fruits to be stored in cold warehouses and increase in the amount of short term placements of traditional banks and participating banks.