Photography ın urban desıgn: An exploratıve revıew of practıce
Kentsel tasarimda fotoğraf: Uygulamaya yönelik keşfedici bir inceleme
  1. Tez No: 975174
  2. Yazar: ŞAHNUR BİRSU ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Fotoğrafçılık, kentsel tasarımda analitik ve iletişimsel bir araç olarak önemli bir potansiyel taşımakta; mekânsal nitelikleri, insan davranışlarını ve zamansal değişimi geleneksel temsil yöntemlerini tamamlayıcı şekillerde belgeleme olanağı sağlamaktadır. Mimarideki rolü yaygın olarak tartışılmış olsa da, kentsel tasarıma metodolojik entegrasyonu yetersiz düzeyde araştırılmış durumda kalmaktadır. Bu çalışma, fotoğrafçılığın kentsel tasarım sürecinin aşamalarında—belgeleme, analiz, tasarım geliştirme ve iletişim—nasıl kullanıldığını araştırmak için keşfedici bir yaklaşım benimser; kayıt cihazı, analitik yöntem, tasarım ortamı veya iletişim aracı olarak potansiyel işlevlerini değerlendirir. Araştırma, yöntem olarak tasarım analizini kullanır; farklı coğrafi ve disiplinsel geçmişlerden on profesyonel ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeleri tasarım çıktılarının incelenmesi ile birleştirir. Görüşme verilerinin tematik analizi, fotoğrafçılık uygulamalarındaki örüntüleri tanımlar ve fotoğrafçılığı çizimler, diyagramlar ve dijital görselleştirmelerle birleştiren hibrit yaklaşımları vurgular. Bulgular, fotoğrafçılığın mekânsal gözlemi geliştirebileceğini, görsel haritalama ve tipolojik çalışmaları destekleyebileceğini ve atmosfer ile malzeme gibi somut olmayan yönleri yakalamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca tasarım fikirlerini iletmek ve paydaşları dahil etmek için anlatı kurgulanmasında da yardımcı olabilir. Çalışma, fotoğrafçılığın belgesel rolüne ek olarak kentsel tasarım pratiğini zenginleştiren, disiplinlerarası işbirliğini teşvik eden ve katılımcı süreçleri destekleyen uyarlanabilir yöntemler sunma potansiyeline sahip olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Photography holds significant potential as an analytical and communicative tool in urban design, enabling the documentation of spatial qualities, human behavior, and temporal change in ways that complement traditional representation methods. While its role in architecture has been widely discussed, its methodological integration into urban design remains underexplored. This study adopts an explorative approach to investigate how photography is used across the stages of the urban design process—documentation, analysis, design development, and communication—considering its potential functions as a recording device, analytical method, design medium, orcommunication tool.. The research employs design analysis as its method, combining semi-structured interviews with ten professionals from diverse geographical and disciplinary backgrounds with investigation of design outcomes. Thematic analysis of the interview data identifies patterns in photographic practices and highlights hybrid approaches that combine photography with drawings, diagrams, and digital visualizations. Findings indicate that photography can enhance spatial observation, support visual mapping and typological studies, and help capture intangible aspects such as atmosphere and materiality. It may also assist in narrative construction for communicating design ideas and engaging stakeholders. The study suggests that photography, in addition to its documentary role, has the potential to offer adaptable methods that enrich urban design practice, encourage interdisciplinary collaboration, and support participatory processes.