Ormancılık terimlerinin çevirisi: Türkçe-Fransızca ve Fransızca-Türkçe ormancılık terimleri sözlüğü
Translation of forestry terms: Turkish-French and French-Turkish dictionary of forest terms
- Tez No: 975176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Mütercim Tercümanlık Bilim Dalı
Özet
Küreselleşen dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan uluslararası iş birlikleri, ülkeler arasındaki etkileşimi her geçen gün artırmaktadır. Bu etkileşim, ormancılık da dâhil olmak üzere pek çok alanda dilsel ve terminolojik düzeyde uyum ve standartlaşma ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, Fransızca ve Türkçe ormancılık terimlerinin çeviri sürecinde karşılaşılan sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara yönelik sistematik çözüm önerileri geliştirilmiştir.“Fransızca-Türkçe ve Türkçe-Fransızca Ormancılık Terimleri Sözlüğü”başlıklı bu araştırmada, her iki dilde yer alan ormancılık metinleri taranarak alana özgü terimler belirlenmiş ve bu terimlerin çeviri süreçleri detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, iki dil arasında ormancılık terminolojisinin tutarlı ve doğru aktarımını desteklemek, çeviri sürecindeki güçlükleri ortaya koymak ve terminolojik birliğe katkıda bulunmaktır. Literatürde, Fransızca-Türkçe ormancılık terimlerini içeren kapsamlı bir sözlük çalışmasının sınırlı olması, bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Mevcut kaynaklar arasında, IUFRO Sözlüğü (2010) bu alandaki çalışmalara yer vermektedir. Ancak sözlüğün kapsamı“amenajman”ve“silvikültür”alt dallarıyla sınırlıdır. Ayrıca sözlükte yer alan bazı terim karşılıklarının çeviri açısından yetersiz olduğu ve terminolojik karışıklıklara yol açabildiği tespit edilmiştir. Bu eksiklikler çalışmamızda çizelgeler aracılığıyla gösterilmiş; genel sözlüklerde yer almayan uzmanlık terimlerine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında, çalışma kapsamında Fransızca-Türkçe ve Türkçe-Fransızca yönünde kapsamlı bir sözlük hazırlanmış ve ormancılık alanında önemli bir terminolojik kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmacıların ve çevirmenlerin gereksinim duyduğu kavramsal karşılıklar sistematik biçimde sunulmuş; böylece alana özgü terimlerin doğru ve tutarlı aktarımı desteklenmiştir. Çalışmanın sonunda yer alan çift dilli terim listesi, gelecekte gerçekleştirilecek akademik ve uygulamalı çalışmalara temel teşkil edecek bir başvuru kaynağı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, technological advancements and increasing international collaborations are steadily enhancing interactions among countries. This interaction brings the need for harmony and standardization on linguistic and terminological levels in many areas, including forestry. In this study, the problems encountered in the translation process of French and Turkish forestry terms were discussed, and systematic solutions to these problems were developed. In this study, titled“French-Turkish and Turkish-French Forestry Terms Dictionary”, texts specific to the field were identified, and the translation processes of these terms were examined in detail. The main purpose of the study is to support the consistent and accurate transfer of forestry terminology between the two languages, to reveal the difficulties in the translation process, and to contribute to terminological standardization. In literature, the scarcity of a comprehensive dictionary that includes French-Turkish forestry terms is the starting point of this research. Among the existing sources, the IUFRO Dictionary (2010) provides terms in this field. But the scope is limited to the sub-branches of“forest management”and“silviculture”. In addition, some terms in the dictionary are inadequate due to translation errors. These deficiencies are shown through charts in the study. Suggestions for specialized terms that are not included in general dictionaries have been developed. As a result, a comprehensive French-Turkish and Turkish-French dictionary was prepared within the scope of this research, with the aim of providing a valuable terminological resource in the field of forestry. The definitions and provisions required by researchers and translators are presented systematically, thereby supporting the accurate and consistent transfer of domain-specific terms. The bilingual term list given at the end of the study aims to serve as a reference source for future academic and practical studies.