Ortaöğretim biyoloji kitaplarında ekosistemin canlı ögelerinin kullanım sıklıklarının analizi
Analysis of frequency of use of live elements of ecosystem in secondary biology books
- Tez No: 705699
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretime aday bir öğrencinin ekosistemin canlı ögelerinin biyoloji kitaplarında hangilerini ve ne sıklıkta gördüğü, lise türü ve sınıfları açısından ortaya konulması amaçlanmıştır. Canlılar üzerine yükseköğretimde bölüm seçen öğrencinin bu programa ne kadar canlı türü bilerek geldiğinin bilinmesi hem ortaöğretimde yapılacak çalışmalara hem de yükseköğretim ders programları çalışmalarına örnek teşkil edecektir. Ayrıca ekosistem bilgisinin ortaöğretimdeki öğrenilme düzeyi hakkında bilgiler oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Çalışma kapsamında Anadolu ve Fen Lisesinde okutulan toplam 8 adet biyoloji kitabının incelemesi yapılmıştır. İncelemede ekosistem canlı öge isimlerinin/terimlerinin kullanım sıklıkları konu edilmiştir. Her iki okulun dört yıllında toplam Terim sayısı Anadolu Lisesinde 542 ve Fen Lisesinde ise 653 adettir. İki lise türünde de ekosistem canlı öge isimlerinin düşük oranda kullanıldığı bunun yanı sıra iki okul arasında da farklılıklar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal which of the living elements of the ecosystem are taught to a student who is a candidate for post-secondary education, which books are used to transfer this knowledge, and at what frequency, at the secondary level. This study will also measure the amount of knowledge that students who choose to study biology in higher education, have on living species and how many types of living species they are familiar with prior to beginning their education and aim to serve as an example for both studies to be carried out in secondary education and studies in higher education curricula. It will also contribute to the creation of a database regarding the level of learning of ecosystems in secondary education. Within the scope of the study, a total of 8 biology books taught in Anatolian and Science High Schools were examined. In the study, the usage frequencies of living elements belonging to the ecosystem were discussed. The total number of terms in the four years of both types of high schools is 542 in the Anatolian high school and 653 in the science high school. Low rate use of terms related to living elements of the ecosystem has been observed in both types of high schools, moreover, there are differences between the schools.