Çözüm odaklı müdahale programının ergenlerin suç eğilimine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of solution-focused intervention program on adolescents' crime tendency
- Tez No: 975178
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TAGAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı çözüm odaklı kısa süreli terapi doğrultusunda geliştirilen müdahale programının, ergenlerin suç eğilimi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma 3 aşamada tamamlanmıştır. İlk aşamada ergenlerin suç eğilimini değerlendirmeyi amaçlayan ölçme aracı geliştirilmiş, ikinci aşamada ergen suç eğiliminin cinsiyete ve yaşa göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Son aşamada ise hazırlanan müdahale programının etkililiği sınanmıştır. Araştırmanın 3 farklı aşamasında, Isparta ilinde öğrenimine devam eden 1606 ergenden oluşan 6 farklı çalışma grubu kullanılmıştır. Veriler araştırma kapsamında geliştirilen Ergen Suç Eğilimi Ölçeği, Antisosyal Davranış Ölçeği ve Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. İlk aşamada 1214 ergenin katılımıyla Ergen Suç Eğilimi Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Ölçek 14 maddeli ve 2 faktörlü bir yapı sergilemektedir. Alt ölçekler yıkıcı davranış potansiyeli ve riskli algı ve tutumlar olarak isimlendirilmiştir. İkinci aşamada 364 ergenden oluşan çalışma grubuyla suç eğiliminin cinsiyet ve yaşa göre incelenmesi sağlanmıştır. Analizlerde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, ergenlerin suç eğilimi toplam puanı ile yıkıcı davranış potansiyeli ve riskli algı ve tutumlarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği yönündedir. Bu farklılık üç ölçüm için de erkekler lehinedir. Ayrıca ergenlerin suç eğilimi ve yıkıcı davranış potansiyeli yaşa göre anlamlı farklılık göstermektedir. Buna göre 16 yaşındaki ergenlerin suç eğilimi ve yıkıcı davranış potansiyeli 18 yaşındakilerden daha yüksektir. Araştırmanın son aşamasında ise çalışmanın temelini oluşturan müdahale programı tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu amaçla 28 kişi içinden yansız atama yoluyla 14 kişi deney ve 14 kişi kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubuna 8 oturumdan oluşan Çözüm Odaklı Müdahale Programı uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. Ön test, son test ve izleme testinden elde edilen veriler, tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizlere göre deney grubunda yer alan ergenlerin suç eğilimi, yıkıcı davranış potansiyeli ve riskli algı ve tutum düzeyi puanları kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde düşüş göstermiştir. Deney grubuna ait ön test, son test ve izleme testi sonuçları, suç eğilimi puanlarındaki düşüşün Çözüm Odaklı Müdahale Programı'na bağlı olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Sonuç olarak Çözüm Odaklı Müdahale Programı'nın ergenlerin suç eğilimini azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of the intervention program developed in line with solution-focused brief therapy on the crime tendency of adolescents. To this end, the study was completed in 3 stages. In the first stage, a measurement tool was developed to evaluate the crime tendency of adolescents, and in the second stage, it was examined whether the adolescent crime tendency differed according to gender and age. In the final stage, the effectiveness of the intervention program was tested. In 3 different stages of the research, 6 different study groups consisting of 1606 adolescents continuing their education in Isparta province were used. Data were collected in line with the Adolescent Crime Tendency Scale that developed within the scope of the study and Antisocial Behavior Questionnaire and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. In the first stage, validity and reliability analyses of the Adolescent Crime Tendency Scale were conducted with the participation of 1214 adolescents. The scale has a 14-item, two-factor structure. The subscales are named as destructive behavior potential and risky perceptions and attitudes. In the second stage, crime tendency was examined by gender and age with a study group of 364 adolescents. Analyses used independent samples t-tests and one-way analysis of variance. The results indicate that adolescents' total crime tendency scores, destructive behavior potential, and risky perceptions and attitudes differ according to gender. This difference is in favor of males for all three measurements. In addition, adolescents' crime tendency and destructive behavior potential differ significantly according to age. Accordingly, 16-year-old adolescents have higher crime tendency and destructive behavior potential than 18-year-olds. In the final stage of the research, the intervention program that forms the basis of the study was prepared and implemented. For this purpose, 14 individuals from among 28 were randomly assigned to the experimental group and 14 to the control group. The Solution Focused Intervention Program consisting of 8 sessions was applied to the experimental group, and no intervention was applied to the control group. Data obtained from the pretest, posttest, and follow-up tests were analyzed using a two-factor ANOVA for repeated measures. According to the analyses, the scores of the adolescents in the experimental group regarding crime tendency, destructive behavior potential, and risky perception and attitude level showed a significant decrease compared to the control group. The pre-test, post-test, and follow-up test results of the experimental group show that the decrease in crime tendency scores occurred due to the Solution-Focused Intervention Program. As a result, it was determined that the Solution Focused Intervention Program was effective in reducing the crime tendency of adolescents.