20.yüzyılda Türk evini belgeleyenler ve Anadolu seyahatleri
20 th century documenters of the Turkish house and their Anatolian travels
- Tez No: 975182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEMA SEKBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Anadolu, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu özelliğiyle zengin bir kültürel ile mimari mirasın taşıyıcısı olmuştur. Bu mirasın özgün örneklerinden biri olan geleneksel Türk evi, yalnızca mimari açıdan değil, sosyal yaşamın mekâna yansımaları bakımından da araştırma konusu olarak önem kazanmıştır. 19. Yüzyıl ortalarında ve son çeyreğinde modernleşme sürecinin etkisiyle hızla dönüşen geleneksel yapılar, korunma ve belgeleme ihtiyacını ortaya çıkarmış; bu doğrultuda birçok araştırmacı Anadolu'nun çeşitli şehirlerine seyahatler yapmıştır. Bu çalışma, 1940–1990 yılları arasında gerçekleştirilen bu seyahatleri ele almakta ve söz konusu gezilerin geleneksel konut mimarisi olan Türk evi kavramına yansımalarını değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında 25 farklı araştırmacının seyahat rotaları analiz edilmiş, coğrafi dağılımı ve belgeleme motivasyonları incelenmiştir. Bu rotalar, iller ve bölgeler düzeyinde haritalar aracılığıyla görselleştirilmiş; böylece hangi alanların yoğunluk kazandığı ve araştırmacıların eğilimleri mekânsal olarak ortaya konmuştur. Ayrıca, belgelemeye yönelik yaklaşımlarıyla öne çıkan beş öncü araştırmacının seyahatleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Çalışmada literatür taraması, anket ve mülakat gibi nitel yöntemlerden yararlanılmış; elde edilen veriler, hem belgelenen yapıların tercih edilme eğilimlerini hem de araştırmacıların yöntemsel yaklaşımlarını anlamaya imkân tanımıştır. Sonuç olarak bu araştırma, Anadolu'nun mimari mirasının belgelenmesinin, mimarlık tarihi ve koruma kuramı açısından taşıdığı değeri vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Anatolia has hosted numerous civilizations and, with this characteristic, has become the bearer of a rich cultural and architectural heritage. One of the unique examples of this heritage, the traditional Turkish house, has gained importance as a subject of research not only in terms of its architectural features but also as a reflection of social life within space. With the modernization process that accelerated in the mid- and late nineteenth century, traditional structures underwent rapid transformation, leading to an urgent need for their conservation and documentation; accordingly, many researchers undertook travels to various cities of Anatolia. This study examines these journeys, carried out between 1940 and 1990, and evaluates their reflections on the concept of the Turkish house as a form of traditional domestic architecture. Within the scope of the research, the travel routes of 25 different scholars were analyzed, focusing on their geographical distribution and documentation motivations. These routes were visualized through maps on the levels of provinces and regions, thereby revealing the areas of concentration and the tendencies of researchers in a spatial context. In addition, the travels of five pioneering researchers, who stood out with their approaches to documentation, were examined in detail. The study employed qualitative methods such as literature review, surveys, and interviews, and the data obtained provided insights into both the preferences regarding the documented structures and the methodological approaches of the researchers. Consequently, this research emphasizes the significance of documenting Anatolia's architectural heritage in terms of architectural history and conservation theory.