Borderline kişilik özellikleri ve sosyal medyayı kimlik oluşturma amacıyla kullanmada benlik algısının aracı rolünün incelenmesi
Exploring the mediator role of self concept in the relationship between borderline personality traits and social media use for identity formation
  1. Tez No: 975181
  2. Yazar: ERVA KULAKLIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sosyal medyanın hayatımızdaki rolü git gide artmaktadır. Sosyal medya kullanıcıları sosyal medya platformlarını sadece içeriklere ulaşmak için değil, aynı zamanda kendilerini ifade edecekleri bir alan olarak da kullanmaktadırlar. Sosyal medyanın kullanıcıları için kendilerini ifade edecekleri bir alan sağlamasının faydaları olsa da bu durum aynı zamanda bazı bireyler için riskli olabilmektedir. Örneğin borderline kişilik özellikleri olan bireyler bu konuda daha riskli bir grup olarak görülebilir, çünkü borderline kişilik özelliklerinden biri tutarsız benlik ve kimlik algısıdır. Bu araştırmada özellikle borderline kişilik özellikleri ve sosyal medyayı kullanmada benlik algısının aracı rolünün olup olmadığı incelenmiştir. Aracı rolüne ek olarak borderline kişilik özellikleri, sosyal medyayı kimlik oluşturmada kullanma ve benlik algısı kavramları arasındaki ilişkiler de test edilmiştir. Araştırma Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 18 yaş üstü toplam 390 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Borderline Kişilik Özellikleri Ölçeği (Türkçe BPQ), Sosyal Medyada Kimlik İnşası Ölçeği (SMKİÖ), Benlik Kavramı ve Kimlik Ölçeği (BKKÖ), ve demografik bilgi formu araçlarıyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın istatiksel analizleri sonucunda borderline kişilik özellikleri ve sosyal medyayı kimlik oluşturma için kullanma arasında benlik algısının aracı rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırmanın bulgularının borderline kişilik özellikleri, sosyal medya, benlik ve kimlik olguları için hem klinik uygulamalara hem de literatüre katkısı açısından önemli olabileceği düşünülmektedir. Özellikle tarama, teşhis ve müdahale girişimlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasının bu alanda faydası olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media keeps playing an important role in our every day lives. Social media users use social media platforms not only to access content but they also use them as a space for self-expression. While providing a space for self-expression has its benefits, it can also pose risks for some individuals. For example, individuals with borderline personality traits may be considered a more at-risk group in this regard, as one of the borderline personality traits is an unstable sense of self and identity. The purpose of this study was to specifically examine whether self-concept plays a mediating role in the relationship between borderline personality traits and social media use. In addition to this mediating role, the relationships among borderline personality traits, the use of social media for identity construction, and self-perception were also tested. The study was conducted with 390 participants over the age of 18 living in different cities in Türkiye. Data was collected using the Borderline Personality Questionnaire (BPQ in Turkish), Social Media Identity Construction Scale (SMICS), the Self Concept and Identity Measure (SCIM in Turkish), and a demographic information form. Statistical analyses revealed that self-concept plays a mediating role between borderline personality traits and the use of social media for identity construction. The findings of this study are thought to be important for both clinical practice and for contributing to the literature on borderline personality traits, social media, self, and identity. It is thought that the development and implementation of screening, diagnosis and intervention initiatives may be particularly beneficial in this area.