Güneş buharı jeneratörü uygulamaları için AlNi-grafen modifiye edilen doğal yün materyaller
AlNi-graphene modified natural wool materials for solar steam generator applications
- Tez No: 975189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER DAĞCI KIRANŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
AlNi basit bir hidrotermal yöntem kullanılarak ve maliyeti oldukça düşük ve kolay temin edilebilen materyaller kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan AlNi, grafen (Gr) ile katkılanarak AlNi-Gr kompoziti elde edildi. AlNi-Gr kompoziti kullanılarak bir fototermal çamur hazırlandı. Bu çamur, oldukça yüksek su adsorpsiyon özelliklerine, yüksek termal yalıtım özelliklerine sahip ve biyolojik olarak parçalanabilir olan doğal yün (DY) malzemesinin yüzeyine immobilize edildi ve AlNi-Gr/DY hazırlandı. Böylece Gr'nin olağanüstü ışık emme özellikleri ile 3D gözenekli AlNi malzemesinin gözeneklerinde ışığın çoklu saçılmasının birleşmesi sonucunda, geniş bant aralığı güneş ışığı emme oranına sahip bir kompozit malzeme tasarlandı ve güneş buhar jeneratörü sisteminde fototermal malzeme olarak kullanıldı. Bu malzemelerin güneş buharı jeneratörü sisteminde yüksek buhar oluşturma hızları (3,4 kg m-2 h-1) ve ısıl verimleri (1 dakikada 65°C'nin üzerine çıkabildiği) belirlendi. Ayrıca AlNi-Gr yapısının yüksek fototermal aktivitesi ve DY materyalinin üstün yakıt performansının birleşmesiyle yaklaşık %88 oranında ısıl verimin elde edildiği belirlendi. Hazırlanan AlNi-Gr kompozitlerinin yapısal karakterizasyonları X-ışınımı kırınımı spektroskopisi (XRD), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), Raman spektroskopisi ve enerji dağıtıcı X-ray analizi spektroskopisi (EDX) teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca hazırlanan kompozitlerin morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (FESEM) teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi. AlNi ve AlNi-Gr kompozitleri arasında en yüksek buhar oluşturma hızına ve ısıl verime sahip olan materyal belirlendi ve atık sulardan boya, tuz ve ağır metal gideriminde kullanımları belirlendi.
Özet (Çeviri)
AlNi was prepared using a simple hydrothermal method and using materials that are quite low cost and easily available. The prepared AlNi was doped with graphene (Gr) to obtain AlNi-Gr composite. A photothermal mud was prepared using AlNi-Gr composite. This mud was immobilized on the surface of natural wool (NW) material, which has quite high water adsorption properties, high thermal insulation properties and is biodegradable and AlNi-Gr/NW was prepared. Thus, as a result of the combination of the extraordinary light absorption properties of Gr and the multiple scattering of light in the pores of 3D porous AlNi material, a composite material with a wide band gap sunlight absorption rate was designed and used as a photothermal material in solar steam generator system. The high steam generation rates (3,4 kg m-2 h-1) and thermal efficiencies (over 65°C in 1 minute) of these materials in the solar steam generator system were determined. In addition, it was determined that approximately 88% thermal efficiency was obtained with the combination of high photothermal activity of AlNi-Gr structure and superior fuel performance of DY material. Structural characterizations of the prepared AlNi-Gr composites were characterized using X-ray diffraction spectroscopy (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), Raman spectroscopy and energy dispersive X-ray analysis spectroscopy (EDX) techniques. In addition, the morphological structures of the prepared composites were carried out using scanning electron microscopy (FESEM) techniques. The material with the highest vapor generation rate and thermal efficiency among AlNi and AlNi-Gr composites was determined and their usage in dye, salt and heavy metal removal from wastewater was determined.