Rewriting a classic for contemporary readers: A study of two graphic novel adaptations of anne of Green Gables (1908)
Klasik bir eserin çağdaş okurlar için yeniden yazımı: Anne of Green Gables'ın (1908) iki farklı grafik roman uyarlamasının analizi
- Tez No: 975190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE IŞIKLAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, L. M. Montgomery'nin Anne of Green Gables (1908) adlı romanının iki çağdaş grafik roman uyarlamasını diliçi ve göstergelerarası çeviri olarak konumlandırmaktadır. İncelenen çizgi romanların ilki, Ivy Noelle Weir tarafından uyarlanan ve Myisha Haynes tarafından resimlenen Anne of West Philly (2022); diğeri ise Kathleen Gros tarafından uyarlanan ve resimlenen Anne: An Adaptation of Anne of Green Gables (Sort Of) (2022) adlı eserdir. Her iki uyarlama da orijinal anlatıyı 19. yüzyıl kırsal Kanada'sından 21. yüzyılın çokkültürlü, kent merkezli bağlamına taşıyarak modernleştirmekte; karakterleri etnik köken ve toplumsal cinsiyet kimliği açısından dönüşüme uğratmaktadır. Bu metinler, klasik bir eserin basit görsel yeniden anlatımları olmaktan ziyade yeniden bağlamlaştırılmış yeniden yazımlar olarak değerlendirilmelidir. Tez, kuramsal olarak André Lefevere'in (1992) yeniden yazım kavramına dayanmakta ve edebi üretimin yayıncılık sistemi içerisindeki ideolojik güçler tarafından nasıl yönlendirildiğini vurgulamaktadır. Yöntemsel çerçevede ise Gérard Genette'in (1991) yanmetin kuramı ve özellikle kamusal dış yanmetin kavramı ile Katerina Perdikaki'nin (2016) uyarlama kaymaları modeli bir araya getirilmektedir. Genette'in kavramı çerçevesinde, çeviri eyleminin aktörleriyle yapılmış söyleşiler incelenmiş; böylece onların kişisel tutumları, kültürel öncelikleri ve kurumsal gündemleri açığa çıkarılmıştır. Perdikaki'nin modeli ise karakter, mekân ve olay örgüsündeki anlatısal kaymaları sistematik olarak değerlendirmeyi sağlamıştır. Elde edilen bulgular, her iki uyarlamanın da romanın temsil kapsamını genişlettiğini göstermektedir: Anne of West Philly (2022), ırksal eşitlik ve kız çocuklarının STEM alanlarında güçlenmesine odaklanırken; Anne: An Adaptation of Anne of Green Gables (Sort of) (2022), kuir ergenlik ve sanat yoluyla kendini ifade etme olgusunu öne çıkarmaktadır. Ayrıca bu uyarlamalarda aile yaşamındaki değişen toplumsal cinsiyet rolleri, hoşgörülü ve iletişime açık ebeveynler, öğrenci merkezli çağdaş eğitim yaklaşımları ve daha kapsayıcı evlat edinme modelleri görünür kılınmıştır. Sonuç olarak tez, söz konusu çizgi roman uyarlamalarının Montgomery'nin eserini güncel kimlik politikaları perspektifinden yeniden yazdığını ve genç okurlara temsil ile tanınma için yeni alanlar sunduğunu ileri sürmektedir. Bu bağlamda çeviri, edebi sistem içerisinde kapsayıcılığı ve kültürel müzakereyi teşvik eden bir araç olarak konumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis positions two contemporary graphic novel adaptations of L. M. Montgomery's Anne of Green Gables (1908) as cases of intralingual and intersemiotic translation. The first graphic novel is Anne of West Philly (2022), adapted by Ivy Noelle Weir and illustrated by Myisha Haynes; the second is Anne: An Adaptation of Anne of Green Gables (Sort of) (2022), adapted and illustrated by Kathleen Gros. Both adaptations modernize the original narrative by relocating it from 19th-century rural Canada to the multicultural, urban context of the 21st century, and reimagining the characters, particularly in terms of ethnic background and gender identity. Far from being simple visual retellings of a classic, these texts are better understood as recontextualized rewritings. The study is theoretically grounded in André Lefevere's (1992) concept of rewriting, which emphasizes how literary production is shaped by ideological forces within the publishing system. The methodological framework combines Gérard Genette's (1991) theory of paratexts, particularly his notion of public epitexts, with Katerina Perdikaki's (2016) model of adaptation shifts. Genette's concept is used to analyze published interviews with agents of translation to reveal their personal commitments, cultural priorities and institutional agendas, while Perdikaki's model enables a systematic examination of narrative shifts in characterization, setting, and plot structure. Results show that both adaptations broaden the novel's representational scope in ways explicitly advocated by their translators and publishers: Anne of West Philly (2022) emphasizes racial equity and girls' empowerment in STEM fields, while Anne: An Adaptation of Anne of Green Gables (Sort of) (2022) foregrounds queer adolescence and self-expression through art. They also promote evolving gender roles in family life, tolerant and communicative parents, modern educational values that prioritize student-centered approaches, and more inclusive models of adoption. Ultimately, the thesis argues that these graphic novel adaptations rewrite Montgomery's work through the lens of current identity politics, offering younger readers new spaces of representation and recognition. In this context, translation functions as a tool to foster inclusivity and cultural negotiation within the literary system.