Öğretmenlerin yenilikçi özellikleri ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' innovative characteristics and 21st century teaching skills
  1. Tez No: 975219
  2. Yazar: HÜLYA ELİBOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; öğretmenlerin yenilikçi öğretmen özellikleri ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığını tespit etmektir. Bu ana amaca ek olarak cinsiyet, yaş, kıdem yılı, görev yeri, görev yaptığı kurum, branş, mezun olduğu lise, mezun olduğu fakülte, büyüdükleri yerleşim yeri, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve çalıştıkları kurumdaki memnuniyet durumu incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2024-2025 öğretim yılında, Burdur'un İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan 362 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini belirlemek için Tesadüfi Örnekleme Yöntemi seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yenilikçi Öğretmen Özellikleri Ölçeği, 21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Cinsiyete ve çalıştıkları kurumdaki memnuniyet durumlarına göre ilişkin verilerin analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin yaş, kıdem yılı, görev yeri, görev yaptığı kurum, branş, mezun olduğu lise, mezun olduğu fakülte, büyüdükleri yerleşim yeri, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre ilişkin verilerin analizinde Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Son olarak öğretmenlerin yenilikçi özellikleri ile 21. yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre yenilikçi özellikleri benimseyen öğretmenler ile 21. yüzyıl öğreten becerilere sahip öğretmenler arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu nedenle çağın gereksinimlerini karşılayacak ve kaliteli bir eğitim sisteminin oluşturulabilmesi için eğitim ve öğretim sürecinin neferleri olan öğretmenlerin yenilikçi öğretmen özelliklerini ve 21. yüzyıl öğreten becerilerini kavramalı ve benimsemelidirler. Araştırma Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile sınırlandırıldığı için gelecekte bu konu üzerinde araştırma yapacak araştırmacılar tüm illeri kapsayacak şekilde örneklemi genişletilerek daha genel sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a meaningful relationship between teachers' innovative teaching characteristics and 21st century teaching skills. In addition to this main objective, gender, age, years of service, place of work, institution where they work, branch, high school they graduated from, faculty they graduated from, place of residence where they grew up, mother's education status, father's education status, and satisfaction with the institution they work for were also examined. The research population consists of 362 teachers working in schools affiliated with the Burdur Provincial Directorate of National Education during the 2024-2025 academic year. The Random Sampling Method was selected to determine the sample of the study. The Personal Information Form, Innovative Teacher Characteristics Scale, and 21st Century Teaching Skills Scale were used as data collection tools in the study. The Mann-Whitney U test was used to analyse data related to gender and satisfaction levels at their institutions. The Kruskal Wallis-H test was used to analyse data related to teachers' age, years of service, place of work, institution, branch, high school, faculty, place of residence, mother's education level, and father's education level. Finally, a correlation analysis was conducted to determine the relationship between teachers' innovative characteristics and 21st century teaching skills. According to the research results, a high level of positive correlation was found between teachers who adopted innovative characteristics and teachers who possessed 21st century teaching skills. Therefore, in order to meet the needs of the age and establish a high-quality education system, teachers, who are the key players in the education and teaching process, must understand and adopt innovative teaching characteristics and 21st century teaching skills. Since the research was limited to the Burdur Provincial Directorate of National Education, researchers who will conduct research on this topic in the future can obtain more general results by expanding the sample to cover all provinces