An exploration of English as a foreign language (EFL) teachers' perceptions on 21st century learning and innovation skills
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerileri hakkındaki algılarının bir incelemesi
- Tez No: 628231
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
21. yüzyıldaki eğitim, küreselleşmenin artan etkisini ve günümüz bilgi toplumunda okuryazarlık konusunda eğitim yaklaşımlarının etkin kullanımı ile bilgi ve iletişim teknolojisinin rolünü destekleme ihtiyacının artan bir farkındalığını vurgulamaktadır. Özellikle yenilik becerileri, öğrencileri sadece kendi lokasyonlarında, öğrenme yerlerinde ve birbirlerine değil, aynı zamanda her zaman birbirine bağlamak için eleştirel ve yaratıcı düşünmeye, işbirliği ve iletişim becerilerine önem verir; ayrıca sosyal, kültürel ve politik ağların çeşitliliğini arttırmayı amaçlar. Bu bakımdan, İngilizce öğretimi basit bir dilsel kod veya bir dizi yeterlilik olarak değerlendirilemez. İngilizce dil eğitimcilerinin, öğrencileri gelecekte gerçek anlamda ihtiyaç duyacakları otantik görevler ve problem çözme aktivitelerine dahil edecek aktiviteler geliştirmeleri gerekir. Bu katılım öğrencilerin müzakere, işbirliği, hedef belirleme, anlamlı iletişim ve zorlayıcı ürünlerin geliştirilmesi gibi karmaşık proje çalışmaları yürütmesini sağlayarak başarılabilir. Nitekim öğrenciler iletişim, işbirliği, eleştirel ve yaratıcı düşünceyi içeren yepyeni bir İngilizce dil okuryazarlığı geliştirmeyi öğrenmek durumundadırlar. Yukarıda belirtilen araştırma problemine paralel olarak, bu çalışmanın amacı, İngiliz Dili öğretiminde 21. yüzyıl becerilerinin çerçevesini tanımlamak ve açıklamaktır. Ayrıca, öğretmenlerin pedagojik anlamlar ve alandaki inovasyon becerilerinin etkileri hakkındaki düşüncelerine yardımcı olmaktır. Dolayısıyla, İngilizce öğretmenlerinin, 21. yüzyıl becerilerini, bu becerileri geliştirmeye ve İngilizce dersine entegre etmeye yönelik girişimleri doğrultusunda edindikleri bilgi ve anlayışı açıklamayı amaçlamaktadır. Bu anlamda, öğretmenlerin konuya ilişkin içgörülerine ulaşmak, İngilizce dilinin öğretilmesi ve öğrenilmesinin nasıl geliştirilebileceği konusunda benzersiz bakış açıları ve öneriler sağlayabilir. Bunun yanı sıra, bu çalışma, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algıları ile İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği dersliklerde, konunun teorisi ile uygulanması arasındaki bağlantıları aydınlatarak mevcut bilgi tabanına katkıda bulunacaktır. Son olarak, bu çalışma, yöneticilerin ve eğitimcilerin, 21. yüzyıl becerilerinin öğretmeni ve kolaylaştırıcıları olarak öğrencileriyle rollerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bu çalışma hem İngilizce öğretmenlerinin hem de öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerini okul uygulamalarına aktarmada hayati önem taşıyan dört temel becerinin uygulanmasına yönelik eğitim programlarına büyük katkı sağlayacaktır. Bahsi geçen dört temel becerinin İngilizce öğretmenlerine ve öğretmen adaylarına öğretilmesi, 21. yüzyılın başarılı öğretmenleri olmaları için gereken becerilerle eğitim sahnesine çıkmalarına kesinlikle bir şans verecektir.
Özet (Çeviri)
Education in the 21st century emphasizes the increasing impact of globalization and the realization of the demand to support the place of knowledge and communication technic through the influential usage of educational path in terms of literacy in information community at the present time. Innovation skills, in particular, attach importance to critical thinking, creative thinking, collaboration and communication skills to connect students not only at their own locations, learning situations and each other, but also at all times and always. It also aims to increase the diversity of social, cultural and political networks. In this regard, teaching English language cannot be considered neither as a simplistic linguistic code nor as a direct competence to be gained. Teachers of English are required to invent and apply authentic versatile activities so that students can engage in enjoyable actions and they will have a need hereafter. This participation can be accomplished by enabling students to do complicated project works such as negotiating with each other, collaborating, communicating and producing unique products. Actually, learners have to ascertain to acquire a brand novel English language literacy that includes communication, collaboration, critical and creative thinking. Parallel to the research problem mentioned above, the purpose of this research is to define and explain the framework of 21st century skills in English Language teaching. This study also helps teachers to think about pedagogical meanings and the effects of innovation skills in the field. Moreover, this study aims to explain the knowledge and understanding that English teachers have gained through their initiatives to develop and use 21st century skills in English lessons. In this sense, achieving teachers' insights on the subject can provide unique perspectives and implications on how to improve the teaching and learning of the English language. In addition, this specific survey will contribute to the available data basis by demonstrating the links between schoolmasters' perceptions of 21st century skills and both the theory and the application of the subject matter in classrooms. Finally, this research will help managers and educationists to realize their significant role with their students as being instructors and facilitators of 21st century skills. Therefore, this study will contribute greatly to the training programs for the implementation of the four basic skills that are vital for English language teachers and prospective teachers to transfer the 21st century skills to school practice. Teaching these four basic skills to English language teachers and prospective teachers will certainly give them a chance to get on the stage with the skills they need to become successful teachers of the 21st century.