Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik profilleri, öğretme-öğrenme anlayışları ve yapılandırmacı öğrenme ortamlarını değerlendirmeleri arasındaki ilişki
Preservice teachers' individual innovativeness, teaching-learning perceptions and assessment of constructivist learning environments
  1. Tez No: 587998
  2. Yazar: DİLEK İLHAN FINDIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Değişimlerin ve gelişmelerin hızla yaşandığı 21. yüzyıl'da yenilik, yaratıcılık, eleştirel düşünme gibi üst düzey bilişsel becerilerin önemi giderek artmaktadır. Bu kavramlar arasında en çok da yenilikçilik kavramı hem küresel ekonomi hem de nitelikli iş gücü bağlamında önemli bir yere sahiptir. Yenilikçilik bu bağlamda fark yaratmak olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda fark yaratabilecek yenilikçi bireyler yetiştirilmesi geleceğin ihtiyaç duyulan insan modelinin ön koşullarından biridir. Bu tip bireylerin yetiştirilmesi ve bu anlamda yeniliklerin yayılması hususunda eğitimin ve dolayısıyla bu yönde öğretmen yetiştirmek son derecede önemlidir. Bu bağlamda bu araştırma, öğretmen adaylarının yenilikçilik profillerinin, öğretme öğrenme anlayışlarının ve yapılandırmacı öğrenme ortamlarının değerlendirilme durumlarının belirlenmesine dönük olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 öğretim yılında İstanbul'da bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde öğrenim gören 528 dördüncü sınıfta öğrenim gören ve pedagojik formasyon eğitimi alan öğrencilerden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği, Öğretme Öğrenme Anlayışları Ölçeği ve Yapılandırmacı Öğrenme Ortamları Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesi sonucunda, öğretmen adaylarının genel olarak yenilikçilik düzeylerinin düşük olduğu, %60,2'sinin çoğunlukla sorgulayıcı profilinde yer aldığı tespit edilmiştir. Buna istinaden, öğretmen adaylarının yenilikleri deneme konusunda açık oldukları ve bu yeniliklere fikir önderliği yapma yönlerinin güçlü olduğu fakat yenilikler konusunda risk alma ve yeniliklerin getirdiği değişimlere karşı uyum sağlama yönlerinin ise nispeten daha zayıf olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmen adaylarının yenilikçilik düzeyleri ile cinsiyet, öğrenim türü ve yerleştirme puan türü değişkenleri bakımından anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının öğretme öğrenme anlayışlarının ise daha çok yapılandırmacı yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılandırmacı öğretme öğrenme anlayışlarının cinsiyet, öğrenim türü ve puan türü bakımından anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Geleneksel öğretme öğrenme anlayışlarının cinsiyet değişkeni bakımından anlamlı farklılık göstermezken, öğrenim türü ve puan türü bakımından anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının öğrenme ortamlarını yüksek düzeyde yapılandırmacı buldukları belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının yapılandırmacı öğrenme ortamlarını değerlendirmeleri cinsiyet, öğrenim türü ve puan türü bakımından anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca öğretmen adaylarının öğrenme ortamını en çok yaşamla ilgili olarak buldukları fakat öğrenme ortamına ait farklı bakış açıları özelliğini diğer özelliklere nispeten ise yeterli bulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik özellikler ve öğretme öğrenme anlayışları anlamlı bir ilişki saptanmamış olup, bireysel yenilikçilik özellikleri ve yapılandırmacı öğrenme ortamları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının öğretme öğrenme anlayışları ve yapılandırmacı öğrenme ortamları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
During the 21st century, where transformations and developments are taking place at warp speed, high level cognitive skills such as innovation, creativity and critical thinking are growing more important every day. Among these concepts, innovation plays an important role in global economy and qualified workforce. For this matter, innovation can be of utmost importance in making a difference in the society. Cultivating innovative individuals who will make a difference is a prerequisite of the individual of the future. Education and teacher training activities matter a lot in cultivating those individuals and dissemination of innovations. This study aims to determine the innovativeness profiles, the teaching learning perspectives and the constructivist learning environment perspectives of preservice teachers. The study deploys correlational survey model. The research universe is composed of a total of 528 freshmen of the faculty of education and students of pedagogical formation program at a governmental university in Istanbul during 2017-2018 academic year. The Individual Innovativeness Scale, the Teaching Learning Conceptions Scale and the Constructivist Learning Environments Scale were deployed in the data collection. The data analyses yielded that the majority of the preservice teachers had relatively low levels of innovation whereas the 60.2% of them were placed in the category of early majority. This being the case, the preservice teaches were found to be open to try innovations and to be willing to be ideal leaders; however, they were relatively reluctant to take risks to innovate and to adapt to the transformations that my be brought about by the innovations taking place. It was also found out that there was not any significant difference between the levels of innovativeness of preservice teachers and their sex, type of education and their type of score of placements at the university with the central exam. The teaching learning perceptions of the preservice teachers were mostly constructivist. The results yielded that there was significant difference between the teaching learning perceptions of the preservice teachers and their sex, type of education and their type of score of placements at the university with the central exam. It was also found out that there was no significant difference between the traditional teaching learning perceptions of the preservice teachers and their sex; however, there was significant different between the traditional perceptions and their type of education and their type of score of placements at the university with the central exam. In terms of the learning environments, the preservice teachers found the learning environments highly constructivist and there was significant difference between the evaluations of the learning environments by the preservice teachers and their sex, type of education and their type of score of placements at the university with the central exam. Also, they related the learning environments to the life itself; however, they found the offering different perspectives side of the learning environment relatively lacking compared to other properties. It has been found out that there is not significant difference between the preservice teachers' individual innovativeness levels and teaching learning perceptions although there is significant difference between the preservice teachers' individual innovativeness levels and their assessment of constructivist learning environments. Also, no significant difference between the preservice teachers' teaching learning perceptions and their assessment of constructivist learning environments.