Detection of helicobacter pylori CagA and VacA genes using pcr: Its correlation with peptic ulcer diseases
Peptik ülser hastalarının helicobacter pylori CagA ve VacA genleri ile olan korelasyonunun pcr kullanılarak taranması
  1. Tez No: 97525
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV PEPTİK ÜLSER HASTALIKLARININ HELICOBACTER PYLORI CagA VE VacA GENLERİ İLE OLAN KORELASYONUNUN PCR KULLANILARAK TARANMASI MEHMET KURT MASTER TEZİ, 2000 TEZ DANIŞMANI: Assoc. Prof. Dr. BARIK SALİH ANAHTAR KELİMELER: Helicobacter pylori, cagA, vacA, Peptic ulcer diseases, PCR ÖZET Helicobacter pylori bakterisi insanlarda kronik aktif gastrite neden olan en büyük ajan ve bu organismadaki peptik ülser ve gastrik kanserin patojenitesindeki en önemli etiyolojik faktördür. Çalışmanın amacı, peptik ülser hastalıklarının PCR kullanılarak Helicobacter pylori cagA ve vacA genleri ile olan korelasyonunun ortaya çıkartılmasıdır. Materyal ve Method: Okmeydanı hastanesine gelen yaşlan 19-66 arası olan (ortalama 42) 22'si erkek,14'ti bayan 36 hasta endoskopiye tabi tutuldu.Antral bölgeden beş tane gastrik biyopsi alındı.Bir tanesi CLO testi için ve spesifik süre içinde okunmak için alındı, Bir tanesi direkt PCR için alındı, Bir tanesi kültür için almdı ve iki tanesi de histopatoloji için alındı. Sonuçlar: 36 hasta üzerinde çalışıldı. Bunlardan 25 tanesi CLO positiv(69.44%). Onlardan 12 tanesi cagA positive(33.33%) çıktı. Tartışma: PCR'm, helicobacter pylori genlerinin taranmasında faydalı olduğu görüldü. cagA geni ile duodenal ülser (%61.11), gastrit (%69.44), gastrik ülser (%8.33) ve gastrik kanser (2.7%) arasında belirli bir korelasyonun olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
m DETECTION OF HELICOBACTER PYLORI CagA AND VacA GENES USING PCR: ITS CORRELATION WITH PEPTIC ULCER DISEASES MEHMET KURT M. Sc. Thesis, 2000 Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. BARIK SALİH KEYWORDS: Helicobacter pylori, cagA, vacA, peptic ulcer diseases, PCR. ABSTRACT Helicobacter pylori is the major causative agent of chronic active gastritis in humans, and infection with this organism is an important etiological factor in the pathogenesis of peptic ulcer diseases. The aim of this study was to detect Helicobacter pylori cagA, vacA genes using PCR and to correlate their presence with peptic ulcer diseases. Materials & methods: 36 patients of 19-66 years of age (avarage 42)included 22 males &14 females attended the“Okmeydanı SSK”hospital were undergone endoscopy. Five gastric biopsies obtained from the antral part, one for CLO test and read within the specified time, one for direct PCR, one for culture and two for histopathology. Results: Twenty-five out of 36 patients were CLO positive (69.44%). Twelve out of the 25 CLO positive were cagA positive. Conclusion: The PCR was found to be useful for the detection of Helicobacter pylori genes. There was a significant correlation between the presence of cagA gene and duodenal ulcer (61.11%), gastritis (69.44), gastric ulcer (8.33%), and gastric cancer (2.7%).