S. D. Dovlatov'un öykülerinde göçmen edebiyatı bağlamında sosyokültürel ögeler
Sociocultural elements in S. D. Dovlatov's stories in the context of migrant literature
- Tez No: 975269
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Üçüncü Dalga Göçmen Edebiyatının temsilcilerinden olan Sergey Donatoviç Dovlatov'un eserlerinde sosyokültürel öğeleri incelemektedir. Tezimizin amacı göçmen edebiyatının geleneksel yapısını ortaya koyarak Dovlatov'un eserlerinde bu geleneğe ait olan sosyokültürel temaları nasıl ele aldığını tespit etmek ve aynı zamanda bu temaları hangi sanatsal araçlar ile ifade ettiğini analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda tezimiz üç ana başlık altında incelenmektedir. İlk olarak göçmen edebiyat dalgaları üç alt başlık altında edebiyat tarihi açısından ele alınmıştır. İkinci bölümde S. D. Dovlatov'un biyografisine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Dovlatov'un dört eseri ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Tezimizin kapsamı Dovlatov'un ''Puşkin Tepeleri'', ''Şube'', ''Bavul'' ve ''Yabancı Kadın'' eserleri ile sınırlıdır. Bu kapsam dahilinde yoğun tarihsel konjonktür barındıran eserlerin içeriğini analiz etmemizi sağlayan ilk bölümde göçmen edebiyatının sınırları dahilinde 1918-1991 yıllarında gerçekleşen edebiyat sürecini incelemekteyiz. İkinci bölümde ise Dovlatov'u üçüncü dalga göçmen edebiyatının bir temsilcisi olarak değerlendirmemize olanak sunacak biyografisine ilişkin incelemeye yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the socio-cultural elements in the works of Sergey Donatovich Dovlatov, one of the prominent representatives of the Third Wave of emigrуe literature. The aim of this thesis is to reveal the traditional structure of emigre literature and to determine how Dovlatov addresses the socio-cultural themes inherent in this tradition within his works. At the same time, it analyzes the artistic tools he uses to express these themes. In line with this objective, the thesis is divided into three main sections. First, the waves of emigre literature are discussed from a literary-historical perspective under three subheadings. The second section presents the biography of S. D. Dovlatov. In the third section, four of Dovlatov's works are analyzed under separate titles. The scope of the thesis is limited to Dovlatov's works Pushkin Hills, The Branch, The Suitcase, and The Foreign Woman. Within this scope, the first section enables the analysis of the content of these historically dense texts by examining the literary process that took place between 1918 and 1991, within the boundaries of the three waves of émigré literature. The second section is devoted to an examination of Dovlatov's biography, which allows for his evaluation as a representative of the Third Wave of émigré literature.