Paul's dilemma between spirit and body in D. H. Lawrence's Sons and Lovers
Paul'ın ruh ve beden arasındaki ikilemi D. H. Lawrence'in Sons and Lovers
  1. Tez No: 451203
  2. Yazar: MURAD MUQDAD ASWAD ASWAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NESLİHAN EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı Paul Morel'in ruhsal ve bedensel arzuları arasında yetişkinlik döneminde yaşadığı çelişkiyi vurgulamak ve sosyal ve cinsel ilişkilerine bu ikilemin etkilerinin ana boyutunu, diğer bir deneyimle ve onun Oedipus kompleksini inceleyerek bu ikilem arkasındaki temel faktörleri araştırmak. Paul Morel'in çocukluk dönemindeki deneyimleri Freud'un kişilik gelişim teorisine göre ve Paul'un kişilik gelişimi aşamalarında karşılaştığı sorunları keşfederek ele alınacaktır. Aynı zamanda onun çocukluk döneminden geçerken yaşadığı sorunların sonucu olarak ortaya çıkan Oedipus kompleksi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to highlight the dilemma that Paul Morel lived in his adulthood between his spiritual desires and bodily desires, the effects of this dilemma on his social and sexual relations, the main factors behind this dilemma by focusing on his personality development stages. His childhood experiences will be discussed by exploring the problems that he has encountered in his personality development stages according to Freud's theory of personality development. It will also deal with the Oedipus complex that Paul has suffered from, which is the result of the problems that he has lived, while passing the stages of his childhood.