Hemşirelerin terapötik iletişim becerileri ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik
Nurses' therapeutic communication skills assessment scale: Turkish adaptation, validity and reliability study
- Tez No: 975270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Hemşirelerin Terapötik İletişim Becerilerine yönelik geliştirilen ölçeğin Türk toplumuna uyarlanması, geçerlik ve güvenirliliğinin yapılması amaçlanmıştır. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Safranbolu Devlet Hastanesi'nde toplam 259 hemşireden Ocak 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında elde edilen veriler değerlendirildi. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelerin Terapötik iletişim Becerileri Ölçeği (HTİBÖ) ve İletişim Becerileri Envanteri (İBE) kullanıldı. Etik kurul ve çalışmaların yürütüldüğü hastanelerden kurum izinleri ve çalışmaya katılan katılımcılardan sözel onamları alındı. Ölçeğin dil geçerliliğinde çeviri-geri çeviri yöntemi kullanıldı. Çevrilen ölçek altı uzman görüşüne sunularak Dawis yöntemi ile kapsam geçerliği değerlendirildi. Yapı geçerliliğini test etmek için öncesinde verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı Kaiser-Mayer-Olkin (KMO) ve Bartlet testi ile belirlenerek Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör analizi (AFA ve DFA) yapıldı. Ölçüt bağımlı geçerlik için HTİBÖ ile İBE arasında korelasyon hesaplandı. Güvenirlik değerlendirme için cronbach alfa katsayısı, madde toplam korelasyon metodu ve iki yarı test güvenirliği kullanıldı. Kapsam geçerliğinde ölçek maddelerinin KGO değeri 0,80-1,00 arasında dağılım gösterdiği belirlendi. HTİBÖ'nin Kaiser-Mayer-Olkin değeri (KMO=0,88) ve Bartlett's Testi (x2=5593,685; p=.000) sonuçlarıyla örneklem büyüklüğünün yeterli ve değişkenlerin birbiriyle ilişkili ve faktör analizi için uygun olduğu bulundu. Faktör analizi sonucunda 49 maddeden 31 maddenin faktör yüklerinin 0,47-0,72 arasında değiştiği saptandı. Faktör yükü 0,40'dan küçük olan 18 madde ölçekten çıkarıldı ve kalan maddelerle ölçek 4'lü likert tipinde tek alt boyutta 31 madde ile tanımlandı. DFA sonucunda ölçeğin uyum indeksi değerlerinin iyi uyum ve kabul edilebilir uyum gösterdiği (x2/sd=2,67; RMSEA= ,080; CFI=0,93; SRMR= ,060; PNFI= 0,83; IFI= ,91, PGFI=0 ,87) tespit edildi. HTİBÖ ile İBE arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (r=0,463; p<.05). HTİBÖ'nin cronbach alfa güvenirlik katsayısı α=0,93 sonucu ile yüksek güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi. HTİBÖ'nin her bir maddesinin madde toplam puan korelasyonu 0,47 ile 0,67 arasında olup 0,40 değerinin üzerinde bulundu. Sonuç olarak; Ölçeğin orijinal versiyonundaki üç boyutlu ve 49 maddelik yapısının Türkçe versiyonunda tek boyutlu 31 maddelik bir yapı ile eşleştiği ve HTİBÖ'nün geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi. Ölçeğin Türkiye'deki hemşirelerde konuyla ilgili yapılacak çalışmalarda kullanılması önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to adapt the scale developed for Nurses' Therapeutic Communication Skills to the Turkish society and to verify its validity and reliability. Data obtained from a total of 259 nurses at Karabük Training and Research Hospital and Safranbolu State Hospital between January 2024 and July 2024 were evaluated. Personal Information Form, Nurses' Therapeutic Communication Skills Scale (HTIBÖ) and Communication Skills Inventory (CII) were used as data collection tools. Ethics committee and institutional permissions were obtained from the hospitals where the studies were conducted, and verbal consent was obtained from the participants participating in the study. The translation-back-translation method was used for the language validity of the scale. The translated scale was presented to six expert opinions and its content validity was evaluated using the Dawis method. To test the construct validity, Explanatory and Confirmatory Factor Analysis (EFA and CFA) was performed by determining whether the data were suitable for factor analysis using the Kaiser-Mayer-Olkin (KMO) and Bartlet tests. For criterion-related validity, a correlation was calculated between HTIBS and IBE. Cronbach's alpha coefficient, item-total correlation method and split-half test reliability were used for reliability evaluation. In content validity, it was determined that the CVR values of the scale items ranged between 0.80 and 1.00. Based on the Kaiser-Mayer-Olkin value (KMO=0.88) and Bartlett's Test (x2=5593.685; p=.000) results of HTIBS, it was found that the sample size was sufficient and the variables were interrelated and suitable for factor analysis. As a result of factor analysis, it was determined that the factor loadings of 31 items out of 49 varied between 0.47 and 0.72. 18 items with factor loads less than 0.40 were removed from the scale, and with the remaining items, the scale was defined with 31 items in a single sub-dimension in a 4-point Likert type. As a result of CFA, it was determined that the fit index values of the scale showed good fit and acceptable fit (x2/df=2.67; RMSEA= .080; CFI=0.93; SRMR= .060; PNFI= 0.83; IFI= .91, PGFI=0.87). A statistically significant positive relationship was found between HTIBS and IBE (r=0.463; p<.05). It was determined that HTIBS is a highly reliable scale with the Cronbach alpha reliability coefficient α=0.93. The item-total score correlation of each item of the HTIBS was between 0.47 and 0.67 and was found to be above 0.40. As a result, it was determined that the three-dimensional and 49-item structure of the original version of the scale was matched with a one-dimensional 31-item structure in the Turkish version and that the HTIBS was a valid and reliable scale. It was recommended that the scale should be used in studies to be conducted on nurses in Turkey.