Mahmud Sadık Bey'in hayatı, fikirleri ve siyasi faaliyetleri (1864-1930)
Mahmud Sadık's life, ideas and political activities (1864-1930)
  1. Tez No: 975274
  2. Yazar: ALEYNA NUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
1864–1930 yılları arasında yaşamış olan Mahmud Sadık Bey, özellikle gazetecilik kimliğiyle öne çıkmış, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan geniş bir tarihsel süreçte basın hayatının en etkili simalarından biri olmuştur. Mülkiye Mektebi ve Almanya'da gördüğü eğitimin ardından çeşitli memuriyetlerde ve öğretmenlik vazifelerinde de bulunan Mahmud Sadık, kısa bir süre sonra gazeteciliğe geçiş yapmıştır. Tercüman-ı Hakikat Gazetesi ile başlayan bu süreç zamanla, Mahmud Sadık'ı Servet-i Fünun Dergisi'nin en üretken yazarlarından biri haline getirmiştir. Ancak bu yükseliş, II. Abdülhamid döneminde Kudüs'e sürgün edilmesiyle bir süre kesintiye uğramış, Sadık Bey dönüşünden sonra II. Meşrutiyet'in sağladığı görece özgürlük ortamında yeniden basın faaliyetlerine yönelmiştir. Bu dönemde arkadaşı Abdullah Zühtü ile Yeni Gazete'yi çıkarmış; aynı zamanda Osmanlı basın tarihine damga vuran gelişmelerden biri olarak, Osmanlı'nın ilk basın örgütü sayılan Osmanlı Matbuat Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer alarak başkanlık görevini üstlenmiştir. Öte yandan Mütareke döneminde Yeni Gazete'nin başyazarlığını yapmıştır. Basında var olan hemen bütün gazete ve dergilerde imzasına rastlanan ve binlerce makale yazan Sadık Bey'e daha hayattayken“Şeyhülmuharririn”unvanı verilmiş; böylece yalnızca çağdaşları nezdinde değil, basın tarihindeki konumu bakımından da ayrıcalıklı bir yere sahip olmuştur. Bununla birlikte Sadık Bey, gazetecilik alanındaki çalışmaları kadar edebiyat sahasında kaleme aldığı eserlerle de dikkate değer bir entelektüel profil sergilemiştir. Dolayısıyla Mahmud Sadık Bey hem edebiyat camiasında hem de Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan basın tarihinde kalıcı bir iz bırakmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Mahmud Sadık Bey, who lived between 1864 and 1930, is remembered mainly for his career in journalism and was one of the most influential figures of the press from the late Ottoman period to the early Republic. After studying at the Mülkiye School and continuing his education in Germany, he worked for a short time in public service and as a teacher. Soon, however, he chose journalism and began writing for Tercüman-ı Hakikat. Over time, he became one of the most productive authors of Servet-i Fünun magazine. His career was interrupted when he was exiled to Jerusalem during the reign of Sultan Abdülhamid II, but after his return he re-entered journalism under the relatively free atmosphere of the Second Constitutional Era. At that time, he co-founded Yeni Gazete with his friend Abdullah Zühtü and also served as the first president of the Ottoman Press Association (Osmanlı Matbuat Cemiyeti). Later, during the Armistice period, he worked as the chief editor of Yeni Gazete. Throughout his career, Mahmud Sadık Bey wrote thousands of articles that appeared in almost every major newspaper and journal of his time. Because of his long experience and strong influence, he was given the title“Şeyhülmuharririn”(Elder of Journalists) while he was still alive, which reflected not only the respect of his contemporaries but also his distinguished place in press history. In addition to his journalism, Sadık Bey also produced literary works, which strengthened his reputation as an intellectual. Thus, Mahmud Sadık Bey left a lasting mark both in literature and in the press, bridging the Ottoman and Republican periods.