L.N. Tolstoy'un Çocukluk İlkgençlik Gençlik üçlemesinde kişiliğin oluşumu ve kimlik arayışı
The formation of personality and the search for identity in Leo Tolstoy's trilogy of Childhood, Adolescence, and Youth
- Tez No: 975273
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Rus Edebiyatının en önemli isimlerinden olan Lev Nikolayeviç Tolstoy'un ilk eseri Çocukluk İlkgençlik Gençlik üçlemesini kişiliğin oluşum süreci üzerinden ele alınmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak Tolstoy'un gençlik dönemine ilişkin biyografisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise Üçlemenin yazılım aşaması ve Tolstoy'un pedagojik anlayışı ortaya konulmuştur. Bu bölümlerde değinilen konular üçüncü bölümdeki eser analizinin temelini oluşturmaktadır. Tezin kapsamı çerçevesinde verilen biyografi analizi eserlerde bulunan otobiyografik unsurları tespit etmemize ve Tolstoy'un üçlemeyi yazmaya iten temel sebepleri ortaya koymaktadır. İkinci bölümde değinmiş olduğumuz eserin yazılıma süreci üçlemenin ilk eseri Çocukluğun yayımlanması ile üçlemenin son kitabı Gençlik kitabının yayımlanmasını kapsayan dönemi ele almaktadır. Bu bağlamda her bir eserin hangi koşullarda yazıldığına ve yayımlandıktan sonra edebiyat çevreleri tarafından nasıl karşılandığına değinilmektedir. İkinci bölümde değinilen bir diğer konu ise Tolstoy'un pedagojik anlayışıdır. Bu bölümde tezin ana konusu olan insan gelişim süreci Tolstoy'un yürütmüş olduğu pedagojik faaliyetler üzerinden değerlendirmektedir. Son olarak üçüncü bölümde üçlemenin her bir bölümü başlıklar altında kişiliğin gelişimi perspektifinden analiz edilerek üçlemenin incelemesi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the first literary work of Lev Nikolayevich Tolstoy, one of the most important figures in Russian literature, namely the trilogy Childhood. Boyhood.Youth through the lens of the process of human development. To serve this purpose, the first section analyzes Tolstoy's biography with a focus on his youth. The second section discusses the writing process of the trilogy and presents Tolstoy's pedagogical perspective. The topics addressed in these sections form the foundation for the literary analysis provided in the third chapter. The biographical analysis included within the scope of this thesis helps identify the autobiographical elements found in the trilogy and reveals the main reasons that led Tolstoy to write it. The writing process examined in the second section spans the period from the publication of the first book Childhood to the final book Youth. In this context, the conditions under which each work was written and how they were received by the literary community are discussed. Another focus of the second section is Tolstoy's pedagogical outlook. This part evaluates the human development process—the central theme of the thesis—through the educational activities Tolstoy carried out. Finally, the third section presents an analysis of each part of the trilogy under specific headings, interpreting them from the perspective of human development.