Kız voleybol oyuncularında miyofasyal gevşeme egzersizlerinin alt ekstremite performansına etkisi
The effect of myofascial relaxation exercises on lower limb performance in girl volleyball players
- Tez No: 975275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA İNCE PARPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç kız voleybolcularda miyofasyal gevşeme egzersizlerinin alt ekstremite performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya, Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı spor kulüplerinde aktif olarak yer alan, 12-14 yaş aralığında toplam 56 kız voleybol oyuncusu katıldı. Katılımcılar, rastgele atama yöntemiyle deney (n = 28) ve kontrol (n = 28) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Sekiz hafta süren uygulama süresince, deney grubuna haftada üç gün foam roller ile quadriceps, kalça adduktör kasları, pektoral kaslar, latissimus dorsi, iliotibial bant, gastroknemius, hamstringler ve gluteal kaslara,miyofasyal gevşeme egzersizleri uygulandı. Kontrol grubu ise aynı süreçte yalnızca rutin voleybol antrenmanlarına devam etti. Veri toplama sürecinde katılımcılara müdahale öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki ölçüm uygulandı. Değerlendirmelerde esneklik otur-uzan testiyle, kassal endurans 1 dakika otur-kalk testiyle, patlayıcı kuvvet dikey ve öne sıçrama testleriyle, denge Y denge testiyle, çeviklik illinois çeviklik testiyle ve sürat 30 metre sprint testiyle değerlendirildi. Grup içi ve gruplar arası tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular kapsamında, yaş ortalaması 13,21±0,77 olan lisanslı voleybol oyuncuları dahil edildi. Müdahale grubunda uygulama sonrası 1 dakika otur-kalk testi, dikey sıçrama testi, öne sıçrama testi, illinois çeviklik testi, 30 metre sprint ve Y denge testinde deney grubu lehine anlamlı farklar (p> 0,05) gözlendi. Otur-uzan testinde müdahale grubun da istatiksel olarak anlamlı bir artış oldu ancak gruplar arası fark anlamlı bulunmadı. Bu sonuçlar, miyofasyal gevşeme egzersizlerinin genç kız sporcularda özellikle patlayıcı kuvvet, denge, çeviklik ve kassal dayanıklılık üzerinde olmak üzere alt ekstremite performansında olumlu etkiler yarattığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of myofascial release exercises on lower extremity performance in young female volleyball players. A total of 56 female volleyball players, aged 12–14 years, who were actively involved in sports clubs affiliated with the Burdur Provincial Directorate of Youth and Sports, participated in the study. Participants were randomly assigned to either an experimental group (n = 28) or a control group (n = 28). During the eight-week intervention, the experimental group performed myofascial release exercises three times per week using a foam roller, targeting the quadriceps, hip adductor muscles, pectoral muscles, latissimus dorsi, iliotibial band, gastroknemius, hamstrings, and gluteal muscles. The control group continued only their regular volleyball training during the same period. Data were collected at two time points—pre- and post-intervention. Flexibility was assessed using the sit-and-reach test, muscular endurance with the 1-minute sit-to-stand test, explosive power with vertical jump and standing long jump tests, balance with the Y-balance test, agility with the Illinois agility test, and speed with the 30-meter sprint test. ANOVA and Mann Whitney U test were used for repeated measures within and between groups. The results indicated that the mean age of participants was 13.21 ± 0.77 years. Post-intervention, the experimental group demonstrated significant improvements compared to the control group in the 1-minute sit-to-stand test, vertical jump, standing long jump, Illinois agility test, 30-meter sprint, and Y-balance test (p <0.05). In the sit-and-reach test, although a statistically significant improvement was observed in the experimental group, the between-group difference was not significant. In conclusion, myofascial release exercises produced positive effects on lower extremity performance in young female athletes, particularly in explosive power, balance, agility, and muscular endurance.