Karakter tasarımlarında Tronie'ye dair öğrenci görüşleri
Student views on tronie in character designs
  1. Tez No: 975323
  2. Yazar: ROZELİN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sanatın birçok alanının içerisinde olan görsel sanatlar eğitimi, sanatın aslında eğitime yansıması olarak düşünülebilir. Görsel sanatlar çatısındaki bölümde yer alan ve zamanla sadece bir kitapta değil çizgi filmlerde, bir markanın temsili olarak reklamlarda, oyunlarda vb. her alanda görülen karakter tasarımı, özgün tasarımlarıyla göz alıcı ve ilgi odağı olan bir alan/konu olmuştur. Hayatımızın ilgi odağı haline gelen karakter tasarımı görünüşte belirgin özellikleri basit çizgiler ve renklendirmeler ile tasarlanan bir izlenim verebildiği gibi aslında siluet, biçim, kostüm, aksesuar, renk gibi süreçler içerisinde tasarlanması zorlayıcı ve yorucu olan özellikle topluma hitap edilmesi için birçok detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Karakterin tasarım süreci eğitiminde de bir hayli zorluk ve zamansal sorunlarla da karşılaşmak mümkündür. Bu oluşan olumsuz durumları ve şartları azaltmak için kolaylık sunabilen tronie çalışma türü kullanılabilir. Tronie çalışma türü ortaya çıktığı dönemde bir eğitim aracı olarak kullanılan ve en basit anlamıyla abartılı yüz ifadesi olarak tabir edilen tronie; belirsiz kişilerin yani hayali kişi, ortam, kostümler ile abartılı yüz ifadelerinin özgün düşüncelerle tasarlanmasıdır. Bu tanımıyla karakter tasarımının eski zamanlardaki çalışma türüyle tasarlanması ve bu ifadesiyle anılması denilebilen tronie, karakter tasarımı eğitimine kolaylık sağlayabilen bir kapı aralayabilmektedir. Karakter tasarımı ve tronie çalışma türünün benzerliği, karakter tasarımında tronie çalışma türünü kullanılarak zor, yorucu ve zaman kaybını ortadan kaldırıp aslında tornie çalışma türünün karakter tasarımı eğitiminde kullanılabileceğini amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda araştırma, nitel araştırma içerisinde yer alan alanyazın taraması ve eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Diyarbakır Dicle Üniversitesi, örneklemi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim İş Öğretmenliği Grafik Tasarım Ana Sanat Atölyesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü Grafik Tasarım Ana Sanatı 3. ve 4. sınıf öğrencileri olmak üzere toplam 30 öğrenci olarak belirlenip uygulama yapılmıştır. Uygulama Dicle Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü Grafik Tasarım Ana Sanatı iki hafta (6+6 ders saati) ve Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Öğretmenliği iki hafta (5+5 ders saati) içerisinde gerçekleştirilmiştir. Belirlenen uygulama süreci içerisinde öncelikle öğrenmiş oldukları karakter tasarımı eğitimi doğrultusunda tasarladıkları karakter çalışmaları toplanmıştır. Ardından bu karakter tasarımları tornie çalışma türüyle tasarlayarak ortaya çıkardıkları sanatsal çalışmalar ve öğrencilerin görüşlerini öğrenmek için yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilen veriler toplanılmıştır. Toplanılan bulgular nitel veri analiz yöntemlerinden olan betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırma doğrultusunda elde edilen bulguların analizi sonucunda karakter tasarımı ile tronie çalışma türünün arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamış ve karakterleri tronie çalışma türü ile tasarlarken çoğunlukla öğrenciler için yorucu olmadığı, daha hızlı olduğunu aynı zamanda karakterde olması gereken yüz ifadelerinin belirginleştiği, durağanlığın azaldığı, özgün düşünmelerinin arttığı ve en önemlisi zamansal tasarrufta yardımcı olduğu sonuçlara varıldığı söylenilebilmektedir. Çıkan bu sonuçlarda baz alınarak tronie çalışma türünün karakter tasarım eğitiminde kullanılabileceği sonucuna varıla bilinmektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmanın karakter tasarımı eğitimine kolaylık ve gelişme kazandırdığı gibi bilimsel araştırmalarda yeni bir konu sunarak literatürü zenginleştirmektedir. Ayrıca farklı araştırmalara da kapı aralayacak fikirler ve öneriler sunarak topluma, bilime ve sanata önemli katkılar sağladığı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Visual arts education, which is included in many fields of art, can be considered as the reflection of art on education. Character design, which is included in the department of visual arts and seen not only in a book but also in cartoons, advertisements as a representation of a brand, games, etc., has become an eye-catching and interesting area/subject with its original designs. Character design, which has become the center of attention of our lives, can give the impression that it is designed with simple lines and coloring, and in fact, it is necessary to pay attention to many details in order to appeal to the society, which is challenging and tiring to design in processes such as silhouette, form, costume, accessories, color. It is also possible to encounter a lot of difficulties and temporal problems in the design process training of the character. Tronie type of work, which can reduce these negative situations and conditions and offer a different alternative, can be used. The Tronie type of work is the design of tronie ambiguous people, that is, imaginary persons, environments, costumes and exaggerated facial expressions, which were used as an educational tool at the time of its emergence and called exaggerated facial expressions in the simplest sense, with original thoughts. With this definition, tronie has opened a new door to character design education, which can be said to be the different working technique and expression of character design in ancient times. The similarity of character design and tronie work type is aimed to eliminate difficult, tiring and time-wasting by using the tronie work type in character design, and in fact, the tornie work type can be used in character design education. In this direction, literature review and action research were used in the research qualitative research. A total of 30 students, including the 3rd and 4th grade students of Diyarbakır Dicle University, Ziya Gökalp Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Painting, Business Teaching, Graphic Design Main Art Workshop, and 3rd and 4th grade students of the Faculty of Art and Design, Department of Visual Arts, Graphic Design Main Art, were selected and applied. The application was carried out in two weeks (6+6 course hours) in the Department of Visual Arts, Faculty of Art and Design, Dicle University, and in two weeks (5+5 course hours) in the Department of Fine Arts Education, Department of Fine Arts Education, Ziya Gökalp Faculty of Education. Then, the character designs that they would design according to the character design education they had previously designed or learned were collected for the students studying in the 3rd and 4th grades, and then the data obtained with a semi-structured interview form were collected to learn the opinions of the students and the artistic works they created by designing this character design with the tornie study type. The collected findings were analyzed by descriptive and content analysis, which is one of the qualitative data analysis methods. As a result of the analysis of the findings obtained in line with the research, there was no difference in meaning between character farming and tronie study type, and it was concluded that while designing the characters with the tronie study type, mostly the students were not tired, they were faster, at the same time, the facial expressions that should be in the character became clear, the stasis decreased, their lack of original thinking increased, and most importantly, the loss of time decreased. Based on these results, it was concluded that the tornie study type can be used in character design education, as the students preferred to use the tronie study type in their character designs. In line with the results obtained, the research not only brought innovation and development to character design education, but also enriched the literature by presenting a new topic in scientific research. In addition, it has made significant contributions to society, science and art by offering ideas and suggestions that will open the door to different researches.