Üniversite öğrencilerinin iki değişkenli fonksiyonlar konusundaki multivaryasyonel akıl yürütmelerinin incelenmesi
Examining university students' multivariational reasoning on two-variable functions
  1. Tez No: 975324
  2. Yazar: ZERRİN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Mathematics, Education and Training, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin teknoloji ile zenginleştirilmiş işbirlikli öğrenme ortamında iki değişkenli fonksiyona yönelik multivaryasyonel akıl yürütme süreçlerini incelemek ve bu süreçte kullandıkları zihinsel eylemleri belirlemektir. Araştırma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde matematik öğretmenliği programına kayıtlı 15 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, öğrencilerin ses ve video kayıtları, bilgisayar ekran görüntüleri, GeoGebra dosyaları ve etkinlikler kullanılmıştır. Elde edilen veriler, multivaryasyonel akıl yürütme zihinsel eylemler çerçevesi temel alınarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, ACODESA metodu ve GeoGebra yazılımı kullanılarak oluşturulan teknoloji destekli işbirlikli öğrenme ortamının, öğrencilerin iki değişkenli fonksiyonların grafiklerini oluşturma, seviye eğrilerini matematiksel olarak yorumlama ve üç boyutlu uzayda bir düzlem ile fonksiyon yüzeyinin kesişimini analiz etme süreçlerini desteklediğini ve bu sayede multivaryasyonel akıl yürütmelerini teşvik ettiğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin bu süreçte multivaryasyonel akıl yürütme çerçevesinde yer alan zihinsel eylemlerin tümünü kullandıkları tespit edilmiştir. Ancak öğrencilerin en fazla izole kovaryasyonlara indirgeme, en az ise sürekli çok değişkenlik zihinsel eylemini kullandıkları belirlenmiştir. Ayrıca öğrenciler, bağlama bağlı olarak değişkenler arası ilişkileri bağımsız, bağımlı ve iç içe çok değişken şeklinde yorumlamışlardır. Bu bulgu, öğrencilerin akıl yürütme süreçlerinin bağlamın sunduğu yapısal özelliklerden etkilendiğini ve kavramsallaştırmalarının bağlama duyarlı olduğunu göstermektedir. Araştırma kapsamında kullanılan GeoGebra yazılımı, öğrencilerin çoklu temsiller arasında geçiş yaparak değişken ilişkilerini görselleştirmelerine ve analiz etmelerine olanak sağlamış; özellikle soyut kavramların üç boyutlu uzayda somutlaştırılmasında etkili olmuştur. Bu doğrultuda, iki değişkenli fonksiyonlar gibi soyut kavramların öğretiminde teknoloji destekli işbirlikli öğrenme ortamlarının kullanılması önerilmektedir. Özellikle, sürekli çok değişkenlik gibi daha az kullanılan zihinsel eylemleri teşvik edecek öğretim stratejilerine yer verilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine university students' multivariational reasoning processes regarding two-variable functions in a technology-enhanced collaborative learning environment and to identify the mental actions they employ during this process. The study was conducted with 15 pre-service mathematics teachers enrolled in a mathematics education program at a public university in Turkey. During the data collection process, students' audio and video recordings, computer screenshots, GeoGebra files and tasks were used. The analysis results revealed that the technology-supported collaborative learning environment, designed using the ACODESA method and GeoGebra software, supported students' processes of constructing graphs of two-variable functions, mathematically interpreting level curves, and analyzing the intersection of a plane with a function surface in three-dimensional space. In doing so, it encouraged their multivariational reasoning. It was found that students used all of the mental actions included in the multivariational reasoning framework. However, they most frequently employed the action of reduce into isolated covariations, while the action of continuous multivariation was used the least. Additionally, students interpreted relationships between variables as independent, dependent, and nested multivariations depending on the context. This finding indicates that their reasoning processes were influenced by the structural features provided by the context and that their conceptualizations were context-sensitive. The GeoGebra software used in the study enabled students to transition between multiple representations and to visualize and analyze variable relationships. It was particularly effective in concretizing abstract concepts in three-dimensional space. Accordingly, it is recommended to use technology-supported collaborative learning environments in the teaching of abstract concepts such as two-variable functions. In particular, it is important to incorporate instructional strategies that promote less frequently used mental actions, such as continuous multivariation.