Depremlerin nüfus ve eğitim üzerindeki etkisi: 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri örneği
The impact of earthquakes on population and education: February 6 Kahramanmaraş earthquakes example
- Tez No: 975334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN ÖZÜPEKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Coğrafya, Education and Training, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler üzerinden yola çıkarak genel olarak depremlerin nüfus ve eğitim üzerindeki etkilerini incelemektir. Depremler, büyük can kayıplarına ve yaralanmalara yol açarken aynı zamanda toplumsal yapıda derin izler bırakmıştır. Çalışmada öncelikle, depremden etkilenen bölgelerdeki nüfus hareketleri ele alınmış; göç, demografik yapının değişimi ve sosyo-ekonomik etkiler analiz edilmiştir. Depremin eğitim sistemine etkileri ise fiziksel altyapının zarar görmesi, okulların kapanması, öğrencilerin ve öğretmenlerin psikososyal durumu gibi konular çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, afet sonrası eğitimde yaşanan kesintiler, uzaktan eğitime geçiş süreci, eğitimde fırsat eşitsizliği ve coğrafya eğitimi perspektifinde sorunlara odaklanılmıştır. Araştırmanın verilerine nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemiyle ulaşılmıştır. Verilere ulaşırken araştırma, verileri temin etme, veri tasnifi, anlama ve verilerin analizi aşamaları izlenmiştir. Veriler kullanılırken alan ve konuyla alakaları dikkatlice denetlenip, tasnifi ve kullanımı bu elemeler sonucunda yapılmıştır. Bu araştırmanın temel odağını, deprem olgusunun kavramsal olarak ne anlama geldiği, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin özellikle eğitim ve nüfus üzerindeki etkileri, bu etkilerin coğrafya eğitimiyle olan çok yönlü ilişkisi ve bu ilişkinin coğrafya öğretiminde nasıl bir farkındalık aracı olarak kullanılabileceği oluşturmaktadır. Çalışmada, afetlerin toplumsal yapıyı dönüştürücü gücü ile coğrafya eğitiminin bu tür afet olaylarını hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde ele alma kapasitesi arasında bir bağ kurulmaya çalışılmış; özellikle 6 Şubat depremlerinin bölgesel etkileri örnek alınarak, öğrencilerde afet bilinci ve duyarlılığı oluşturma açısından coğrafya eğitiminin işlevi ve önemi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, sonuç ve öneriler kısımları olarak iki başlık altında toplanmıştır. Buna göre, depremin ne olduğu, ülkemizde ve dünyada yaşanan başlıca büyük depremler, bunların eğitim ve nüfus üzerindeki etkisi vb. konular vurgulanmıştır. Bunun yanında coğrafya ve afet eğitimine ne gibi katkılar sağladığı ve sağlayabileceği ülkemiz ve dünyadan örnekler ile incelenmiştir. Bu sorun ve incelemelere ek olarak depremlerin etkisini en aza indirme noktasında yapılabilecek çalışmalar ve eğitime yansımaları açısından irdelenmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impacts of earthquakes—particularly the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023—on population and education. Earthquakes not only cause significant loss of life and injuries, but also leave deep marks on the social structure. The study first addresses population movements in the affected regions, analyzing migration, changes in demographic structure, and socio-economic consequences. The impact of the earthquake on the education system is evaluated in terms of damage to physical infrastructure, school closures, and the psychosocial conditions of students and teachers. In this context, disruptions in education following the disaster, the transition to remote learning, inequalities in access to education, and related problems from a geography education perspective are examined. The research data was obtained through one of the qualitative research methods: document analysis. The research followed stages of data collection, classification, interpretation, and analysis. While using the data, their relevance to the field and the subject was carefully evaluated, and their classification and use were determined accordingly. The core focus of this study is to explore the concept of earthquakes, the specific impacts of the February 6, 2023 earthquakes on education and population, and the multifaceted relationship between these effects and geography education. It further investigates how this relationship can be utilized in geography teaching to raise awareness. The study attempts to establish a connection between the transformative power of disasters on social structures and the ability of geography education to address such events both theoretically and practically. Taking the regional effects of the February 6 earthquakes as a reference, the research comprehensively examines the role and significance of geography education in fostering disaster awareness and sensitivity among students. The findings of the study are presented under two main sections: conclusions and recommendations. These include an emphasis on what earthquakes are, major earthquakes experienced in Turkey and around the world, and their impacts on education and population. In addition, the contributions and potential of geography and disaster education are discussed through examples from both Turkey and the world. Finally, the study focuses on possible measures to reduce the impacts of earthquakes and examines their reflections on the education system.