Sakroiliak eklem manipülasyonunun gluteus medius kas aktivasyonuna anlık etkisi
The immediate effect of sacroiliac joint manipulation on gluteus medius muscle activation
- Tez No: 975335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE GİZEM KALAYCI TAÇKINLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sakroiliak eklem disfonksiyonlu bireylere uygulanan sakroiliak eklem yüksek hız düşük genlikli manipülasyonunun gluteus medius kas aktivasyonu ile ağrı basınç eşiği üzerindeki anlık etkilerini araştırmaktadır. Çalışmaya, altı farklı sakroiliak eklem provokasyon testinden en az üçü pozitif çıkan ve 18 30 yaş aralığında olan 30 gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcılar rastgele olarak manipülasyon ve sham manipülasyon olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba tek seanslık uygulamadan hemen önce ve hemen sonra olmak üzere iki değerlendirme yapıldı. Gruplar başlangıçta yaş, boy, beden kitle indeksi ve cinsiyet bakımından homojendi (p> 0,05). Ağrı basınç eşiği, Baseline Dolorimeter ile posterior superior iliak spina ve gluteus medius (GMed) üzerinden ölçüldü. GMed kas aktivasyonu ise yan yatış abduksiyon ve tek bacak squat sırasında yüzeyel elektromiyografiyle ölçüldü. Manipülasyon grubunda uygulama sonrasında posterior superior iliak spina ve gluteus medius ağrı basınç eşiği değerleri anlamlı biçimde arttı (p <0,05). Sham manipülasyon grubunda ise gluteus medius ağrı basınç eşiği değeri anlamlı şekilde azaldı (p <0,05). Gruplar arası karşılaştırma her iki bölge için de ağrı basınç eşiği değerleri manipülasyon grubu lehine anlamlı fark gösterdi (p <0,05). Uygulama sonrası yan yatışda abduksiyon sırasında GMed kas aktivasyonu her iki gruptada değişmezken (p> 0,05), tek bacak squat sırasında sham manipülasyon grubunda azalma bulundu (p <0,05), Gruplar arası karşılaştırmada sadece tek bacak squat sırasında GMed kasının izometrik fazında anlamlılık bulundu. Sonuçlar, tek seans yüksek hız düşük genlikli manipülasyonunun sakroiliak eklem disfonksiyonlu bireylerde ağrı basınç eşiği değerlerini yükselttiği ve tek bacak squat sırasında gluteus medius aktivasyonunun korunduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the immediate effects of high-velocity low-amplitude (HVLA) sacroiliac joint manipulation on gluteus medius (GMed) activation and pressure pain threshold (PPT) in individuals with sacroiliac joint dysfunction. Thirty volunteers aged 18–30 years, with at least three positive findings out of six sacroiliac joint provocation tests, were included. Participants were randomly assigned to either a manipulation or sham group. Both groups were assessed immediately before and after a single session of intervention. At baseline, the groups were homogeneous in terms of age, height, body mass index, and sex (p > 0.05). PPT was measured over the posterior superior iliac spine (PSIS) and GMed using a Baseline Dolorimeter, while GMed activation was assessed with surface electromyography during side-lying hip abduction and single-leg squat. In the manipulation group, PPT values at both PSIS and GMed significantly increased post-intervention (p < 0.05). In the sham group, PPT over GMed significantly decreased (p < 0.05). Between-group comparisons showed significant differences favoring the manipulation group at both regions (p < 0.05). GMed activation did not change in either group during side-lying abduction (p > 0.05). However, during single-leg squat, a significant decrease in GMed activation was found in the sham group (p < 0.05). Between-group analysis revealed a significant difference only in the isometric phase of the squat, favoring manipulation. In conclusion, a single session of HVLA sacroiliac joint manipulation increased PPT and preserved GMed activation during single-leg squat in individuals with sacroiliac joint dysfunction.