6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası yaşanan iç göçün gayrimenkul kira fiyatları üzerine etkisi/ankara ili örneği
The impact of internal migration following the february 6th Kahramanmaraş earthquake on real estate rental prices / Ankara province example
- Tez No: 1000914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GİZ GÜLNERMAN GENGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, İstatistik, Ekonomi, Geography, Statistics, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri, yarattığı devasa tahribat nedeniyle Türkiye genelinde kitlesel bir nüfus hareketliliğine yol açmıştır. Bu süreçte depremzedeler, barınma ihtiyacıyla yeni ve güvenli yaşam alanlarına yönelmiş; Ankara, düşük deprem riski ve sunduğu istihdam olanakları nedeniyle bu göçün ana merkezlerinden biri olmuştur. Bu çalışma, 2021-2025 yılları arasındaki süreci kapsayarak, Kahramanmaraş depremleri sonrası Ankara'ya yönelen iç göçün konut kira fiyatları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada TÜİK, Endeksa, EVDS, EM-DAT ve AFAD verileri kullanılmış; Ankara, İstanbul, İzmir ve depremden etkilenen 11 ilin göç verileri ile Ankara'nın ilçe bazlı kira değişimleri analiz edilmiştir. Metodolojik olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı Moran's I, Anselin Lokal Moran's I ve Hot Spot gibi mekânsal istatistiksel yöntemler kullanılarak kira piyasasının hızı ve hacmi ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, deprem sonrası Ankara konut piyasasında ani ve şiddetli bir talep şoku yaşandığını kanıtlamaktadır. Beklenen İstanbul depreminin yarattığı kaygı ve Ankara'nın idari merkez olması, kenti güvenli liman haline getirmiş; bu durum kontrolsüz bir kira artışına zemin hazırlamıştır. Çalışma, bu hareketliliğin kentin hangi bölgelerinde yoğunlaştığını tespit ederek yerel yönetimler için bir mekânsal planlama altlığı oluşturmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak bu araştırma, gelecekte olabilecek afetler sonrasında Ankara ve diğer illere yaşanabilecek göç ihtimallerini göz önünde bulundurarak göçe yönelik önerilerle birlikte yapılacak diğer çalışmalara veri altlığı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kahramanmaraş earthquakes of February 6, 2023, caused massive destruction, leading to mass population mobility across Türkiye. In this process, earthquake survivors migrated toward new and safe living spaces due to housing needs; Ankara became one of the primary centers of this migration owing to its relatively low seismic risk and the employment opportunities it offers. This study, covering the period between 2021 and 2025, examines the impact of internal migration to Ankara following the Kahramanmaraş earthquakes on residential rental prices. Data from TURKSTAT, Endeksa, EVDS, EM-DAT, and AFAD were utilized to analyze migration data for Ankara, Istanbul, Izmir, and the 11 provinces affected by the earthquake, alongside district-based rental price changes in Ankara. Methodologically, the speed and volume of the rental market were revealed through spatial statistical techniques based on Geographic Information Systems (GIS), including Moran's I, Anselin Local Moran's I, and Hot Spot analysis. The findings demonstrate that the post-earthquake period created a sudden and severe demand shock in the Ankara housing market. Concerns regarding the expected Great Istanbul Earthquake, coupled with Ankara's status as the administrative center, have positioned the city as a“safe haven,”paving the way for an uncontrolled surge in rental prices. By identifying the concentration of this mobility within specific urban areas, the study aims to establish a spatial planning framework for local governments. Consequently, this research provides a data infrastructure for future studies while offering migration-related recommendations by considering potential migration scenarios to Ankara and other provinces following future disasters.