Çalışanlarda iş doyumu, duygu yönetme becerileri ve işsel ruminasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between job satisfaction, emotion regulation skills and work-related rumination among employees
  1. Tez No: 975352
  2. Yazar: FATIMA RUMEYSA TAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE SULAK AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışan bireylerde duygu yönetme becerileri, iş doyumu ve işsel ruminasyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Duygu Yönetme Becerisi Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve İşsel Ruminasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini çeşitli iş kollarında çalışan 600 birey oluşturmaktadır. Sonuçlar SPSS. 22 paket programı ile Çok Yönlü Doğrusal Regresyon analiz yapılarak elde edilmiştir. Bu bağlamda çalışan bireylerin duygu yönetme becerileri ve iş doyum düzeyleri medeni durum, çalışma yılı, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre işsel ruminasyon (Duygusal, Problem çözme, Kopma) eğilimlerine bakılmıştır. Sonuçlar cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde çalışanlarda duygu yönetme becerisi arttıkça duygusal ruminasyon ve problem çözme ruminasyonu azalırken kopma ruminasyonu artmaktadır. Ayrıca çalışanlarda iş doyumu arttıkça, problem çözme ruminasyonu artmaktadır ve bu etki erkeklerde daha yüksektir. Medeni durum değişkenine göre sonuçların farklılaşmadığı hem bekar ve hem evli çalışanlarda duygu yönetme becerisi arttıkça duygusal ruminasyon ve problem çözme ruminasyonlarında azalma, kopma ruminasyonunda ise artış görülmüştür. İş doyumunun arttığı bekar ve evli çalışanlarda ise duygu yönetme becerisi arttıkça problem çözme ruminasyonunda artış görülmüştür. Araştırma çalışma yılı değişkenine göre incelendiğinde duygu yönetme becerisinin tüm çalışma yılı gruplarında duygusal ruminasyonu ve problem çözme ruminasyonunu azaltıcı bir işleve sahip olduğu bulunmuştur. Son olarak eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte, bireylerin duygusal süreçleri daha sağlıklı yönetebildiği ve ruminatif eğilimleri azaltabildikleri saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma çalışan bireylerde duygu yönetme becerileri ve iş doyumunun, işsel ruminasyonun alt boyutları üzerinde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bulgular, iş yaşamında bireylerin duygularını etkin bir şekilde yönetebilmelerinin ve işlerinden doyum sağlamalarının, ruminatif düşünce biçimlerini azaltabileceğini ve kopma ruminasyonunu destekleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between emotion management skills, job satisfaction and work rumination in working individuals. Demographic Information Form, Emotion Management Skills Scale, Job Satisfaction Scale and Work Rumination Scale were used in the study. The sample of the study consists of 600 individuals working in various work branches. The results were obtained by performing Multi-Way Linear Regression analysis with SPSS. 22 package program. In this context, the emotion management skills and job satisfaction levels of working individuals were examined according to the variables of marital status, years of work, gender and education status and their work rumination (Emotional, Problem Solving, Detachment) tendencies. When the results were examined according to the gender variable, as emotion management skills increase in employees, emotional rumination and problem solving rumination decrease while detachment rumination increases. In addition, as job satisfaction increases in employees, problem solving rumination increases and this effect is higher in men. According to the marital status variable, the results did not differ, and as emotion management skills increased in both single and married employees, a decrease in emotional rumination and problem-solving rumination and an increase in detachment rumination were observed. In single and married employees with increased job satisfaction, an increase in problem-solving rumination was observed as emotion management skills increased. When the study was examined according to the work year variable, it was found that emotion management skills had a function of reducing emotional rumination and problem-solving rumination in all work year groups. Finally, it was determined that with the increase in the level of education, individuals were able to manage emotional processes more healthily and reduce ruminative tendencies. In conclusion, this study revealed that emotion management skills and job satisfaction in working individuals created significant effects on the sub-dimensions of work-related rumination. The findings show that individuals being able to manage their emotions effectively in work life and being satisfied with their jobs can reduce ruminative thought patterns and support detachment rumination.