Tracing european cinema cities: babelsberg, pinewood and cinecittà between 1930-1950
Avrupa sinema şehirlerinin izini sürmek: 1930-1950 yılları arasında babelsberg, pınewood ve cınecıttà
  1. Tez No: 975395
  2. Yazar: İLKMEN VERDA AZKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İkinci Dünya Savaşı öncesinde inşa edilmiş üç büyük stüdyo kompleksi olan Almanya'daki Babelsberg Stüdyoları, Birleşik Krallık'taki Pinewood Stüdyoları ve İtalya'daki Cinecittà'yı vaka çalışmaları olarak inceleyerek, 1930 ile 1950 yılları arasında Avrupa'daki film stüdyo komplekslerinin tarihine ve mimarisine odaklanmaktadır. Film stüdyosu mekanları, mimarlık, politika ve teknoloji tarihine daha derin bir bakış açısı sunma potansiyeline sahip olsa da stüdyoların tarihi üzerine yapılan mevcut çalışmalar çoğunlukla bu mekanlarda üretilen filmlere odaklanmış ve stüdyoların mimarisini büyük ölçüde göz ardı etmiştir. Bu tez, söz konusu stüdyo mekânlarını Foucault'nun heterotopya kavramı üzerinden analiz ederek, mimari düzenleri ve geniş tesis yelpazeleriyle bu komplekslerin kentler içinde izole ve neredeyse kendi kendine yeten sinema şehirleri gibi işlediğini savunmaktadır. Bu durum, film stüdyolarının İkinci Dünya Savaşı gibi kriz dönemlerinde yeniden işlevlendirilmeye elverişli mekânlar olmasını sağlamıştır. Savaş sırasında stüdyolar film dışı faaliyetler, depo, askeri ekipman üretimi ya da mülteci kampları gibi farklı işlevler için kullanılmış; film teknisyenleri ve prodüksiyon çalışanları ise becerilerini savaş için kullanmak üzere görevlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu düzenlemeler stüdyoların işlevini genişletmiş ve stüdyolar sadece sanatsal üretim mekanları değil, aynı zamanda daha geniş sosyo-politik bağlamları yansıtan savaşın kritik bileşenleri haline gelmiştir. Bu dinamikleri analiz eden bu araştırma, film stüdyolarının katmanlı tarihi içinde mimarlık, sinema ve politikanın kesişimlerini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the history and architecture of European film studio complexes between 1930 and 1950 by examining three major European studio complexes built before the Second World War: Studio Babelsberg in Germany, Pinewood Studios in the UK, and Cinecitta in Italy as case studies. Although film studio spaces have the potential to offer further insight into the history of architecture, politics, and technology, existing studies on the history of studios have mostly focused on the films produced in these places, overlooking the architecture of the studios. Analyzing these film studio spaces through Foucault's heterotopia, this thesis argues that with their architectural layout and wide range of facilities, these film studio complexes acted as isolated, almost self-sufficient cinema cities within cities. This, in turn, made them ideal spaces to repurpose in times of crisis like the Second World War when studios were utilized for non-film-related activities, including storage, production of military equipment or refugee camps, and film technicians and production crews were commissioned to use their skills in wartime efforts. Consequently, these adjustments extended the function of the studios, and they became not only sites of artistic production but also critical components of the war, which reflects broader socio-political contexts. Analyzing these dynamics, this research aims to highlight the intersection of architecture, cinema, and politics within the layered history of film studios.