Gece ekonomisinin genişlemesinin konut alanlarına etkisi: Kadıköy örneği
The impact of expanding night-time economy on residential areas: The Kadiköy case
- Tez No: 975396
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİRİN ENLİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
Özet
Dünyada pek çok kent, neoliberal politikalar çerçevesinde kent merkezlerini yeniden canlandırmak ve küresel ölçekte rekabet edebilmek amacıyla eğlence odaklı gece ekonomisini genişletme eğilimindedir. Kentlerin merkezi bölgeleri yalnızca çalışma, eğlenme ve sosyalleşme mekanları değil, aynı zamanda yaşam alanlarıdır. Gece ekonomisinin genişletilmesi, kentlerin merkezi bölgelerinin tüketim odaklı pratiklerle özdeşleşmesine neden olarak geceleri toplum yaşanabilirliği ve çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Günümüzde birçok kent, bu olumsuz etkileri azaltarak olumlu yönlerden faydalanmak amacıyla gece ekonomisini düzenlemeye odaklanmıştır. Bu tez, ''Gece ekonomisinin genişlemesi İstanbul'un merkezi bölgelerinden birini nasıl etkiliyor?'' sorusuna yanıt bulmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, İstanbul'un merkezi bölgelerinden biri olan Kadıköy'de gece ekonomisinin genişlemesinin konut alanlarına etkisi incelenmektedir. Bu bağlamda, saha çalışması ile birlikte 1 mahalle muhtarı ve 45 bölge sakiniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, gece ekonomisinin kentsel canlılığı olumlu etkilediğini ancak küçük işletmelerin kapanmasına, ticari tektipleşmeye, gürültü, çevresel kirlilik ve anti-sosyal davranışların artmasına neden olduğudur. Olumsuz etkiler bölgede toplum yaşanabilirliğini ile aidiyeti zayıflatmakta ve birçok bölge sakininin taşınmayı düşünmesine yol açmaktadır. Tez çalışması, Kadıköy örneği üzerinden kent merkezlerinde geceye ekonomisinin genişletilmesinin daha eleştirel bir bakışla ele alınması gerektiğini savunmakta olup toplumsal, mekansal ve ekonomik boyutların birlikte değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Kentlerin geceyi planlama ve düzenleme sorumluluğuyla karşı karşıya olduğunu, bu sürecin de yönetişim ve toplum ilişkilerini geliştirerek şekillendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Many cities around the world tend to expand their entertainment-oriented night-time economy to regenerate their city centers and become globally competitive within the framework of neoliberal policies. The central areas of cities are not only places of work, entertainment, and socializing but also living spaces. The expansion of the night-time economy causes the central areas of cities to be identified with consumption-oriented practices, which have negative impacts on community livability and the environment at night. Nowadays, many cities are focusing on managing the night-time economy to minimise these negative impacts and benefit from the positive impacts. The thesis aims to find an answer to the question 'How does the expansion of the night-time economy affect one of the central areas of Istanbul? In the study, which adopts a qualitative research method, a case study was conducted in Kadıköy, one of the central districts of Istanbul. Within this context, fieldwork, and semi-structured interviews with 1 expert and 45 residents were conducted. The findings show that the night-time economy has a positive impact on urban vitality, but also causes the closure of small businesses, commercial homogenization, increased noise, environmental pollution, and anti-social behavior. These negative effects cause a decrease in community livability and belonging in the area, and many residents consider moving out of the area. The thesis argues that the expansion of the night-time economy in urban centers should be approached with a more critical perspective through the example of Kadıköy, and emphasizes that social spatial, and economic dimensions should be considered together. The thesis shows that cities are faced with the responsibility of planning and managing the night, and this process should be shaped by improving governance and community relations.