An empirical and simulation-based evaluation of thermal performance and comfort in traditional and contemporary architecture of Alanya and ibradi
Alanya ve ibradı geleneksel ve çağdaş mimarisinde termal performans ve konforun ampirik ve simülasyona dayalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 975485
  2. Yazar: BURAK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma olgusunun doğa, çevre ve insanlar üzerindeki giderek artan olumsuz etkileri artık göz ardı edilemez. Tarih boyunca kullanılan geleneksel yapı tekniklerine ilişkin araştırmalar, termal konforun sağlanmasında pasif çözümlerin etkinliğini ortaya koymaktadır. Bu evlerle temsil edilen geleneksel mimari, kullanıcılarına termal konfor sağlarken binaların enerji ihtiyacını da azaltmaktadır. Bu yapıların incelenmesiyle biyoklimatik yöntemler ve ilkeler konusunda değerli öngörüler elde edilebilmektedir. Biyoklimatik mimari yalnızca binalardaki ısı yüklerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda enerji talebini de önemli ölçüde düşürür. Bu çalışmanın amacı, yüzyıllar boyunca termal konforu sağlamak için geliştirilen bilgi ve yöntemleri araştırmak ve bu yöntemleri sayısal verilerle ortaya koymaktır. Ayrıca araştırma, Alanya ve İbradı'daki geleneksel ve betonarme evlerin analizi üzerinden enerji tüketimi, termal konfor ve mimari kararlar arasındaki ilişkiyi irdeleyerek, geleneksel yöntem ve mimari pratiklerden türeyen bir öğrenme süreci sunmaktadır. Bu doğrultuda dört örnek yapı seçilmiş, belgelenmiş ve üç aylık yaz dönemi boyunca sıcaklık ve nemin gerçek zamanlı ölçümleriyle birlikte bina performans simülasyonları ve CFD analizleri gerçekleştirilmiştir. Tüm yapıların mevcut durumları ve çeşitli tasarım senaryoları, enerji ihtiyacı, havalandırma ve termal konfor açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, geleneksel evlerin, betonarme evlere kıyasla, termal denge ve enerji verimliliği açısından belirgin şekilde daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma biyoklimatik ve geleneksel mimarinin tasarım kararları, termal konfor ve enerji verimliliği bağlamındaki yararlarını vurgulamakta ve gelecek araştırmalar için de kullanılabilecek bir metodolojik bir çerçeve ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing negative impacts of global warming phenomenon on nature, environment, and people can no longer be ignored. Research into traditional building techniques since ancient times demonstrates efficiency of passive solutions for achieving thermal comfort. Traditional architecture, as represented by these houses, reduces energy needs of building while ensuring thermal comfort for occupants. By examining these houses, valuable insights into bioclimatic methods and principles can be identified. Bioclimatic architecture not only reduces heat loads in buildings but also significantly lowers energy demand of buildings. The aim of this study is to investigate the knowledge and methods developed over centuries to achieve thermal comfort and to demonstrate these methods with numerical data. Moreover, the research explores the relationship between energy consumption, thermal comfort, and architectural decisions, offering a learning process derived from traditional methods and architectural practices through the analysis of selected traditional and reinforced concrete houses in Alanya and İbradı, Türkiye. Therefore, four case study buildings were selected, documented, and analyzed in detail with in-situ measurements of temperature and humidity over a three-month summer period, while building performance simulation and CFD analyses. The current states and design scenarios of all houses were examined to evaluate energy demand, air movement, and thermal comfort (PMV, PPD). Findings show that traditional houses perform significantly better thermal stability and energy efficiency compared to reinforced concrete houses. In conclusion, this study highlights the benefits of bioclimatic and traditional architecture in relation to architectural decisions, thermal comfort, and energy efficiency, and provides a methodological framework for future works.