A Practical R&D project selection methodology for Turkish armed forces
Türk Silahlı Kuvvetleri için pratik bir AR-GE proje seçim methodolojisi
  1. Tez No: 97549
  2. Yazar: YILDIRAY ATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Araştırma ve Geliştirme proje seçimi yönetim biliminde uzun süredir var olan bir problemdir. Son 40 yıldır, proje seçim metot ve teknikleri üzerine yüzlerce yayınlanmış çalışma bulunmaktadır. Bir aday proje grubundan projelerin seçim ihtiyacı iki nedenle ortaya çıkmaktadır: birincisi, kaynaklar genellikle potansiyel projelerin sayısından daha az olmaktadır, ikinci olarak da kuruluşlar yapmak zorunda oldukları araştırma faaliyetlerini amaçlan ve AR-GE stratejilerine uygun olarak takip etmeleri gerekmektedir. Bu tez çalışmasının hedefi TSK yöneticileri tarafından kullanılabilecek esnek ve pratik bir AR-GE proje seçim- metodolojisi geliştirmek ye önermektir. AR-GE proje seçim metodolojilerinin (Skorlama, Analitik Hiyerarşi Prosesi, MAUT, Optimizasyon ve Ekonomik modeller) güçlü ve zayıf taraflanyla sınırlamalarını ortaya koyan geniş bir literatür taraması yapılmıştır. TSK için en uygun tekniğin Skorlama olduğu önerilmiştir, fakat bu tekniğin iki adet önemli sınırlaması olduğu görülmüştür. Birincisi biçimsel ve operasyonel bir yapıya sahip olmaması, ikincisi de modelin keyfi bir tarzı olması. Bu nedenle, Skorlama tekniğinin bu zayıflıkları önerilen metodolojiye AHP'nin dahil edilmesiyle giderilmiştir. Metodoloji bölümünde, AR-GE proje seçimi için yedi ana ve otuz-bir adet alt kriter belirlenmiştir. Bu kriterler kullanılarak, bir anket hazırlanmış ve ilgili kuruluşlara uygulanmıştır. Ayrıca, TSK için önerilen metodolojinin Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkez Komutanlığında (ARMERKOM) uygulanması yapılmıştır. Yapılan bu uygulama önerilen metodolojinin esnek ve pratik olma anlamında uygulanabilir olduğunu güçlü bir şekilde göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Research and Development project selection has been a longstanding problem in management science. In the last 40 years, there have been hundreds of published studies on methods and techniques for selecting projects. The necessity to select R&D projects arises for two reasons: first, resources are usually in shorter supply than the number of potential projects, and second, it is incumbent on the institution to proactively guide research efforts in a direction consistent with its mission and R&D strategy. The objective of this thesis is to develop and propose a flexible and practical R&D project selection methodology that can be used by TuAF managers. An extensive literature review has been conducted which gives an assessment of the strengths, limitations, and weaknesses of R&D project selection methodologies which are Scoring, Analytic Hierarchy Process, Multiattribute Utility Theory (MAUT), Constrained Optimization, and Economic models. It is suggested that the Scoring technique is the most suitable one for TuAF, but it was observed that this technique had two key limitations. First is the absence of a formal and operational structure, and the second is the arbitrary manner of the model. Hence, these weaknesses of the Scoring Techniques were overcome by the inclusion of the Analytic Hierarchy Process (AHP) into the proposed methodology. In the methodology, seven main criteria and thirty-one subcriteria for R&D project selection are identified. Using these criteria, a questionnaire was designed and was given to the concerned organizations. In addition, the proposed methodology for TuAF was also implemented at Naval Research Center (ARMERKOM). The field implementation strongly indicates that the proposed methodology is applicable in the sense that, it is flexible and practical.