System dynamics modeling of conflict within and between nations: Case study Turkey and its neighbors
Ülkeiçi ve ülkelerarası anlaşmazlıkların sistem dinamiği yaklaşımı ile modellenmesi: Çalışma konusu Türkiye ile komşuları
- Tez No: 97548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Uluslararası anlaşmazlıklar dünya politikasının vazgeçilmez bir özelliğidir. Hızla değişen ve globalleşen dünyamızda ticaret, göç ve çevre konuları daha fazla, önem kazanmaya başlasa da savaş, barış ve uluslararası anlaşmazlıklar hala önemini korumaya devam etmektedirler. Günümüz dünyasında milli hükümetler vatandaşlarına yüksek yaşam standartları sunmak için mücadele etmektedirler. Bu durum da gerek ülke içinde gerekse ülkeler arasında kısıtlı kaynakların kullanımı için amansız bir yarışı beraberinde getirmektedir. Çevremizdeki dmamiklik ve karmaşıklık günden güne artmaktadır. Geleneksel yönetim araç ve teknikleri böylesi karmaşık ve dinamik bir çevrede yetersiz kalmaktadır. Hayatta kalabilmek ve bu çevreyle mücadele edebilmek için daha fazlasına ihtiyaç vardır. Sistem dinamikleri, gerek ülke içi gerekse ülkelerarası çatışma ve anlaşmazlıkları oluşturan safhaları incelemek için en ideal yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı ülke içi ve ülkelerarası anlaşmazlıkların incelenmesi ve yönetilmesi için bir sistem dinamik model oluşturmaktır. Bu çalışmada ülke içi ve ülkelerarası anlaşmazlıklara neden olan değişkenler ve bunların birbirleri ile olan etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Müteakiben bu anlaşmazlıklara neden olan safhaların incelendiği özgün bir model oluşturulmuştur. Modelin kurulabilmesi amacıyla Türkiye ve komşularına ait veriler toplanmıştır. Bu model Türkiye ile herbir komşusu için ayrı ayrı çalıştırılmıştır. Model ilk olarak Türkiye ve komşularına ait temel senaryo verileri ile çalıştırılmış ve sonuçlar gelecekteki anlaşmazlıkların anlaşılıp incelenmesi amacıyla karar vericilere sunulmuştur. Müteakiben alternatif senaryolar yaratılmıştır. Bu senaryolar da duyarlılık analizi yapmak suretiyle oluşftırulmuştur. Bu analiz model sınırlarının belirlenebilmesi ve modelin sağlamlığının test edilmesi için de çok faydalı olmuştur. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International conflict is an inevitable feature of world politics. Although issues of trade, migration and environment are becoming more important in our increasingly interdependent world, questions of war, peace and conflict are still of great importance. In the modern world, national governments strive to attain high standards of living for their citizens. Consequently, there is stiff competition among and within nations for scarce natural resources. The level of the change in dynamics and chaos in the environment increases day by day. Traditional management tools and techniques are not enough to be implemented in such a dynamic and chaotic environment. This requires new tools, techniques or methods. System dynamics seems the best tool to examine the major processes that generate conflict and warfare within and between nations. The goal of this study is to propose a system dynamics model of understanding and managing conflict within and between nations. In this thesis study the author intends to investigate the variables effecting the probability of domestic and international conflict and the interactions between them. In the next step a specific system dynamics model is constituted to examine the major processes that generate conflict and warfare within and between nations. The model runs between Turkey and its neighbors. The model is proposed with major alternative scenarios between Turkey and its neighbors and results are offered to the decision-makers to understand and manage the conflicts in the future. Alternative scenarios are established by the way of sensitivity analysis. This can be very helpful in understanding the behavioral boundaries of a model and testing the robustness of model-based policies. XIV