Yetişkin kistik fibrozisli hastalarda omega-3 suplementasyonunun hastalık seyri, akciğer fonksiyonu, inflamasyon göstergeleri, hastanede kalış süresi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of omega-3 supplementation on disease progression, lung function, inflammatory markers, hospital stay, and quality of life in adult patients with cystic fibrosis
  1. Tez No: 975500
  2. Yazar: MERYEM İTEK ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Göğüs Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma yetişkin kistik fibrozisli hastalarda omega-3 yağ asisi desteğinin inflamasyon göstergeleri, pulmoner fonksiyon parametreleri ile yaşam kalitesi üzerindeki etklerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bu çalışmaya başlangıçta toplam 50 yetişkin hasta (erkek=24, kadın=26) dâhil edilmiş ve hastalar eşit şekilde omega-3 (n=25) ve plasebo (n=25) olarak rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Omega-3 grubundaki hastalara 90 gün boyunca günde 2 kapsül omega-3 (toplam 1800 mg omega-3, 1200 mg EPA, 480 mg DHA) desteği verilmiştir. Plasebo grubundaki hastalara ise aynı süre boyunca günde 2 kapsül MCT (1200 mg) içeren plasebo verilmiştir. Takip sürecinde kortikosteroid kullanımı nedeniyle 3 hasta çalışma dışı bırakılmış ve analizler yaş ortalaması 24.7±5.2 yıl olan, 20-45 yaş aralığındaki 47 hasta (erkek=21, kadın=26) üzerinden gerçekleştirilmiştir (omega-3=23, plasebo=24). Modülatör tedavinin olası terapötik etkileri nedeniyle, hastalar modülatör tedavi alan (n=26) ve almayan (n=21) olmak üzere iki alt grupta ayrıca değerlendirilmiştir. Böylece omega-3 takviyesine bağlı etkilerin daha sağlıklı bir şekilde analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın başında ve sonunda genel bilgiler, sağlık ve yaşam bilgileri, beslenme bilgileri, omega-3 içeren besinleri tüketim sıklığı, Medikal Araştırma Kurulu Ölçeği (MRCS), Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibrozis Ölçeği (CFQ-R)'nden oluşan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş, kan örnekleri alınmış, balgam kültürü ve %FEV1 ölçümleri incelenmiştir. Müdahale sonunda modülatör tedavi alan grupta serum total protein, albumin, prealbumin, TNF-a, IL-6, IL-1β, %FEV1, balgam kültürü sonuçları ve MRCS skorları açısından omega-3 ve plasebo grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Ancak CFQ-R ölçek sonuçlarına göre omega-3 alan erkek hastalarda genel sağlık alt başlığında anlamlı iyileşme saptanmış ( p<0.05) ve bu grupta vücut ağırlığı ve BKİ'de anlamlı artış gözlenmiştir ( p<0.05). Modülatör tedavi almayan grupta ise albumin, prealbumin, IL-1β, %FEV1, balgam kültürleri, antropometrik ölçümleri ve MRCS skorlarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Omega-3 grubunda total protein düzeyinde sınırda anlamlı artış (p=0.05), TNF-a seviyesinde ise anlamlı azalma gözlenmiştir (p<0.05). Ayrıca plasebo grubunda IL-6 seviyesinde anlamlı düşüş kaydedilmiştir (p<0.05). CFQ-R ölçek sonuçlarına göre omega-3 alan kadın hastalarda fiziksel fonksiyon, beden algısı, duygusal durum ve sindirim semptomları alt başlıklarında anlamlı iyileşme tespit edilmiştir (p<0.05). Sonuç olarak bu çalışma omega-3 desteğinin kistik fibrozisli yetişkin hastalarda bazı inflamatuar parametreleri azaltabileceğini ve özellikle yaşam kalitesi üzerindeki olumlu etkilerini desteklemektedir. Modülatör tedavi alan ve almayan bireylerdeki farklı klinik yanıt profilleri göz önünde bulundurulduğunda, gelecekte yapılacak daha büyük örneklemli ve uzun süreli çalışmalarla bu bulguların desteklenmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of omega-3 fatty acid supplementation on inflammatory markers, pulmonary function parameters, and quality of life in adults with cystic fibrosis. A total of 50 adult patients (male = 24, female = 26) were initially enrolled in this randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Participants were randomly assigned in equal numbers to the omega-3 group (n = 25) and the placebo group (n = 25). Patients in the omega-3 group received two capsules per day (totaling 1800 mg/day omega-3, 1200 mg EPA, 480 mg DHA) of omega-3 fatty acids for 90 days, while the placebo group received two capsules per day containing medium-chain triglycerides (MCT, 1200 mg/day) for the same duration. During the follow-up period, three patients were excluded from the study due to systemic corticosteroid use. The final analyses were performed on 47 patients (male = 21, female = 26) aged between 20 and 45 years, with a mean age of 24.7 ± 5.2 years (omega-3: n = 23; placebo: n = 24). Considering the potential therapeutic impact of modulator therapy, patients were also stratified into two subgroups: those receiving modulator therapy (n = 26) and those not receiving it (n = 21). This subgroup analysis was conducted to enable a more accurate assessment of the independent effects of omega-3 supplementation. At baseline and post-intervention, data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire that included sections on general characteristics, health and lifestyle information, dietary habits, frequency of omega-3 rich food consumption, the Medical Research Council Scale (MRCS), and the Revised Cystic Fibrosis Questionnaire (CFQ-R). Additionally, blood samples were obtained, sputum cultures were analyzed, and forced expiratory volume in 1 second (%FEV₁) was measured. At the end of the intervention, no statistically significant differences were observed between the omega-3 and placebo groups in modulator-treated patients regarding serum total protein, albumin, prealbumin, TNF-α, IL-6, IL-1β, %FEV₁, sputum culture results, or MRCS scores (p>0.05). However, according to CFQ-R results, a significant improvement in the general health subdomain was found in male patients receiving omega-3 supplementation (p<0.05), along with significant increases in body weight and BMI (p<0.05). Among patients who were not receiving modulator therapy, there were no significant differences between the omega-3 and placebo groups in terms of albumin, prealbumin, IL-1β, %FEV₁, sputum culture, anthropometric measurements, or MRCS scores (p>0.05). Nonetheless, the omega-3 group showed a borderline significant increase in serum total protein levels (p=0.05) and a statistically significant reduction in TNF-α levels (p<0.05). In the placebo group, a significant decrease in IL-6 levels was observed (p<0.05). According to the CFQ-R, female patients receiving omega-3 supplementation showed significant improvements in the physical functioning, body image, emotional well-being, and digestive symptoms subdomains (p<0.05). In conclusion, this study suggests that omega-3 supplementation may reduce certain inflammatory parameters and improve quality of life in adults with cystic fibrosis. Given the differing clinical response profiles between patients receiving and not receiving modulator therapy, future studies with larger sample sizes and longer follow-up durations are warranted to validate these findings.