Teknoloji destekli öğretimin 7. sınıf fen bilimleri saf madde vekarışımlar ünitesindeki öğrenci akademik başarısı, fene yönelik tutumu ve motivasyonu üzerine etkililiğinin araştırılması
Research on the effectiveness of technology-supported instruction on students' academic achievement, attitudes towards science, and motivation in the 7th grade science unit on pure substances and mixtures
  1. Tez No: 975526
  2. Yazar: RIDVAN BÜYÜKBAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Fen Bilimleri eğitimi, öğrencilere soyut kavramları anlamaları, analiz etmeleri ve uygulamaları için önemli fırsatlar sunar. Bu bağlamda, 7. sınıf Fen Bilimleri dersi kapsamında yer alan saf madde ve karışımlar konusu, soyut ve karmaşık yapıları nedeniyle öğrenciler için anlaşılması zor olabilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencileri ile teknoloji destekli öğretim ve geleneksel öğretim yaklaşımlarına göre yürütülen saf madde ve karışımlar ünitesindeki öğrenci akademik başarıları, fenne yönelik tutumları ve motivasyonları arasında fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın yöntemi, yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Örneklem ise Antalya'nın Alanya ilçesinde öğrenim gören 90 ortaokul 7. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada deney ve kontrol grupları oluşturularak, deney grubunda teknoloji destekli öğretim yöntemleri, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, akademik başarı testi, tutum ölçeği ve motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Sonuçlar, deney gruplarında uygulanan teknoloji destekli öğretimin akademik başarıyı anlamlı düzeyde arttırdığını, kontrol gruplarında ise geleneksel yöntemin anlamlı bir değişimin meydana getirmediğini göstermektedir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının çoklu karşılaştırılması neticesinde fenne yönelik tutum için elde edilen bulgular grupların ön test ve son test puanlarının kendi içlerinde farklılık göstermediğine fakat fenne yönelik tutumları için her bir grubun ön test ve son test puanları kendi içlerinde karşılaştırıldığında ise sadece deney 2 grubunun son test tutum puanının ön test göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Son olarak, motivasyon değişkeni açısından hem deney hem de kontrol gruplarının ön testleri ve son testlerinde gruplar arasından bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Science education provides important opportunities for students to understand, analyze, and apply abstract concepts. In this context, the topic of pure substances and mixtures, which is part of the 7th grade Science curriculum, can be difficult for students to comprehend due to its abstract and complex nature. The main purpose of this study is to determine whether there are differences in students' academic achievement, attitudes toward science, and motivation in the pure substances and mixtures unit taught through technology-supported instruction versus traditional instructional approaches among 7th grade middle school students. The research method was conducted within the framework of a quasi-experimental design. The sample consisted of 90 7th grade middle school students studying in Alanya, Antalya. Experimental and control groups were formed in the study; technologysupported instructional methods were applied in the experimental group, while traditional instructional methods were used in the control group. During the data collection process, an academic achievement test, an attitude scale, and a motivation scale were used. The collected data were analyzed using the SPSS program. The results showed that the technology-supported instruction applied in the experimental groups significantly increased academic achievement, whereas the traditional method in the control groups did not result in a significant change. Additionally, the multiple comparison of the experimental and control groups indicated that there was no significant difference between the groups' pre-test and post-test scores in terms of attitude toward science. However, when each group's pre-test and post-test scores were compared internally, it was found that only the post-test attitude score of Experimental Group 2 showed a significant difference compared to its pre-test score. Lastly, regarding the motivation variable, no significant difference was found between the pre-test and post-test scores across the groups.