Erişkin bireylerde çocukluk dönemi örselenme yaşantısı, ilişki doyumu ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma, relationship satisfaction and defense mechanisms in adults
  1. Tez No: 975530
  2. Yazar: LAL GÜRÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Çocukluk döneminde kişilerin deneyimlediği duygusal ihmal ve istismar, fiziksel ihmal ve istismar, cinsel istismar çocukluk dönemi örselenme yaşantıları olarak tanımlanmaktadır. Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları bireyin fiziksel ve ruhsal sağlığı için büyük bir tehdittir. Travma birçok psikopatoloji için risk faktörüdür; yalnızca kişinin öznel iyi oluş halini etkilemekle kalmaz, kişilerarası ilişkilerinde de bozulmalara yol açar. İhmal ve istismar öyküsü olan bireyler erken gelişim dönemlerinde bu yaşantıyla baş etmek için patolojik başa çıkma stratejileri geliştirmekte ve bunlar zamanla katılaşarak yaşamlarının her alanına etki etmektedir. Bu stratejiler savunma mekanizmaları olarak adlandırılır; immatür, nevrotik ve olgun şeklinde sınıflandırılır. Araştırmalara göre travma geçmişi olan bireyler sıklıkla olgun olmayan savunmaları kullanır. Romantik ilişkilerde partnerlerin duygusal temas ve iletişimi, sorumluluk alma becerileri, problem çözme stratejileri ilişki doyumu için kritik önem taşır. Savunma biçimleri bireylerin ilişkilerdeki davranışlarını belirleyen yol haritalarıdır; dolayısıyla çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının, savunma biçimleri ve ilişki doyumunu etkilediği düşünülmektedir. Çalışmanın amacı kişilerin çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının, savunma biçimleri ve ilişki doyumlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre hazırlanmış; basit-rastgele örneklem seçimi kullanılmıştır. Araştırma evrenini İstanbul-İzmir illerinde yaşayan 20-70 yaş arası 145'i kadın, 89'u erkek 234 yetişkin oluşturmaktadır, veriler çevrimiçi anket ile toplanmıştır. Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları toplam puanı ve tüm alt boyutları ile ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Kişilerin çocukluk dönemi örselenme yaşantısı puanları arttığında ilişki doyumlarının düştüğü görülmüştür. Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları toplam puanı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir ilişki yoktur; duygusal ihmal ve istismar, cinsel ihmal ve istismar alt boyut puanları kadın katılımcılarda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Savunma biçimleri alt boyutları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları toplam puanı ile immatür savunma biçimleri arasında pozitif anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Nevrotik ve olgun savunma biçimleri alt boyutları ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çocukluk dönemi örselenme yaşantısı, savunma biçimleri ve ilişki doyumu ilişkisine bakıldığında; çocukluk dönemi örselenme yaşantıları immatür ve nevrotik savunmalar ile ilişki doyumu arasında anlamlı; çocukluk dönemi örselenme yaşantıları, olgun savunmalar ve ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Emotional abuse and neglect, physical abuse and neglect, sexual abuse experienced during childhood are defined as childhood traumatic experiences. Childhood traumatic experiences are a great threat to the physical and mental health of the individual. Trauma is a risk factor for many psychopathologies; It not only affects the subjective well-being of the person, but also causes deterioration in interpersonal relationships. Individuals with a history of neglect and abuse develop pathological coping strategies to cope with this experience in their early developmental stages, and these solidify over time and affect every aspect of their lives. These strategies are called defense mechanisms; classified as immature, neurotic, and mature. Research shows that individuals with a history of trauma often use immature defenses. In romantic relationships, the emotional contact and communication of the partners, their ability to take responsibility, and problem-solving strategies are critical for relationship satisfaction. Defense mechanisms are the road maps that determine the behavior of individuals in relationships; therefore, it is thought that childhood trauma experiences affect defense styles and relationship satisfaction. The aim of the study is to evaluate the effects of childhood trauma experiences on defense styles and relationship satisfaction. The research was prepared according to the relational screening model; simple-random sample selection was used. The population of the research consists of 234 adults, 145 women and 89 men, between the ages of 20-70, living in the provinces of Istanbul-İzmir, the data were collected via Google Forms. It was determined that there was a significant relationship between the total score of childhood traumatic experiences and all sub-dimensions, and relationship satisfaction. It was observed that when the childhood trauma experience scores of the individuals increased, their relationship satisfaction decreased. There is no significant relationship between the total score of childhood traumatic experiences and the gender variable; however, emotional neglect and abuse, sexual neglect and abuse sub-dimension scores were higher in female participants. There is no significant relationship between the sub-dimensions of defense styles and the gender variable. A positive and significant relationship was found between the total score of childhood traumatic experiences and immature defense styles. No significant correlation was found with neurotic and mature defense styles sub-dimensions. Considering the relationship between childhood trauma experience, defense styles and relationship satisfaction; It was observed that there were significant relationships between childhood traumatic experiences, immature and neurotic defenses and relationship satisfaction; however the relationship between childhood traumatic experiences, mature defense styles and relationship satisfaction was not significant.