Manevi iyi oluşun gençlerde aile aidiyetine ve sosyal medya kullanımlarına etkisi
The effect of spiritual well-being on family belonging and social media use among young people
- Tez No: 975531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, genç bireylerin manevi iyi oluş düzeylerinin, aile aidiyeti ve sosyal medya kullanım davranışlarıyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Aile Aidiyeti Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımın Aile İçi İletişime Etkisi Ölçeği olmak üzere toplamda üç ölçek kullanılmıştır. Çalışmada betimsel-ilişkisel tarama modeli kullanılarak manevi iyi oluş, aile aidiyeti ve sosyal medya kullanımın aile içi iletişime etkisi analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri, Google Forms aracılığıyla çevrim içi ortamda oluşturulan anket formu üzerinden üniversite öğrencilerine ulaştırılarak gönüllülük esasına dayalı biçimde toplanmıştır. Çalışma verileri 2500 üniversite öğrencisinden elde edilmiş; ancak örnekleme kriterlerine uymayan 454 kişi çıkarılarak analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak 2046 kişilik örneklem üzerinden yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, spiritüel iyi oluş ile aile aidiyeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisinin spiritüel iyi oluş ile negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu ve sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisinin, spiritüel iyi oluşun aile aidiyeti üzerindeki etkisinde anlamlı ve kısmi bir aracı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak bu bulgular, dijital çağda gençlerin manevi ihtiyaçlarının hem ailevi bağların güçlenmesinde hem de dijital etkileşimlerin aile içi dinamiklere etkisinde belirleyici bir unsur olduğunu göstermekte ve bu doğrultuda geliştirilecek sosyal politikalara yön verici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between young individuals' spiritual well-being levels, family belonging and social media usage behaviors. Quantitative research method was adopted in the study and a total of three scales were used as data collection tools: sociodemographic information form, Spiritual Well-being Scale, Family Belonging Scale and Scale for the Effect of Social Media Use on Family Communication. In the study, the effects of spiritual well-being, family belonging and social media use on family communication were analyzed using the descriptive-relational screening model. The data of the study were collected on a voluntary basis by reaching university students through a survey form created in an online environment via Google Forms. The study data were obtained from 2500 university students; however, 454 individuals who did not meet the sampling criteria were excluded and the analyses were conducted on a sample of 2046 people using the SPSS 25.0 program. The findings show that there is a positive and significant relationship between spiritual well-being and family belonging, that the effect of social media use on family communication has a negative and significant relationship with spiritual wellbeing, and that the effect of social media use on family communication plays a significant and partial mediating role in the effect of spiritual well-being on family belonging. In conclusion, these findings show that the spiritual needs of young people in the digital age are a determining factor in both the strengthening of family ties and the effect of digital interactions on family dynamics, and that they are guiding social policies to be developed in this direction.