Dr. Besim Ömer'in“Mükeyyifât ve Müskirâtdan Afyon, Kahve, Çay, Esrâr”adlı eserinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Dr. Besim Ömer's "Mükeyyifât and Müskirâtdan Afyon, Coffee, Tea, Esrâr
  1. Tez No: 975601
  2. Yazar: METİN ATAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Dr. Besim Ömer Akalın'ın 1899 yılında yayımlanan Mükeyyifât ve Müskirâtdan Afyon, Kahve, Çay, Esrar adlı eseri, Osmanlı Devleti'nin modernleşme sürecinde tıp, kültür ve toplum arasındaki kesişim noktalarını inceleyen önemli bir kaynaktır. Bu çalışma, eserin transkripsiyonun ve değerlendirilmesinin yapılması suretiyle Osmanlı toplumunda keyif verici (mükeyyifât) ve sarhoş edici (müskirât) maddelerin kullanımına dair Besim Ömer'in bilimsel yaklaşımını ve dönemin sosyal dinamiklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Eser, kahve, çay, afyon ve esrarın tarihî kökenleri, tüketim biçimleri ve tıbbî etkileri üzerine ayrıntılı bir inceleme sunmuştur. Besim Ömer, modern tıp prensiplerini benimseyerek bu maddelerin fizyolojik ve psikolojik etkilerini ele alırken, aynı zamanda kahvehane kültürü ve madde kullanımının toplumsal yansımalarına dikkat çekmiştir. Bu bağlamda eser, yalnızca bir tıp metni değil, aynı zamanda Osmanlı sosyal tarihine dair bir belge niteliğindedir. Çalışma, eserin Osmanlı modernleşmesi ve tıp tarihindeki yerini ortaya koyarken, kahve ve çay gibi gündelik maddelerin kültürel önemini, afyon ve esrar gibi maddelerin ise tartışmalı toplumsal rollerini analiz etmiştir. Yaptığı çalışmalardan Besim Ömer'in disiplinler arası yaklaşımının, modern bilimsel düşüncenin Osmanlı'daki erken temsilcilerinden biri olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, eserin madde kullanımına dair sunduğu bilgiler, Osmanlı toplumunun tüketim alışkanlıkları ve sağlık algısı hakkında önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dr. Besim Ömer Akalın's Mükeyyifât ve Müskirâtdan Afyon, Kahve, Çay, Esrar (Opium, Coffee, Tea, Marijuana), published in 1899, is an important source that examines the intersections between medicine, culture and society in the modernisation process of the Ottoman Empire. This study aims to evaluate Besim Ömer's scientific approach to the use of intoxicants and intoxicants in Ottoman society and the social dynamics of the period through the transcription and evaluation of the work. The work provides a detailed analysis of the historical origins, consumption patterns and medical effects of coffee, tea, opium and cannabis. Besim Ömer adopts the principles of modern medicine and discusses the physiological and psychological effects of these substances, while at the same time drawing attention to the social repercussions of coffeehouse culture and substance use. In this context, the work is not only a medical text but also a document on Ottoman social history. While revealing its place in Ottoman modernisation and the history of medicine, the study analyses the cultural significance of everyday substances such as coffee and tea, and the controversial social roles of substances such as opium and cannabis. It is understood from his work that Besim Ömer's interdisciplinary approach was one of the early representatives of modern scientific thought in the Ottoman Empire. In addition, the information provided by the work on substance use provides important clues about the consumption habits and health perception of the Ottoman society.