Dijital dönüşümün vergi denetimine etkisi
The impact of digital transformation on tax audit
  1. Tez No: 975631
  2. Yazar: KAAN SOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün vergi denetimi süreçlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital teknolojilerin kamu yönetiminde ve özellikle vergi sistemlerinde artan kullanımı, denetim süreçlerini hem yapısal hem de işlevsel açıdan dönüştürmektedir. Çalışmada, dijital dönüşümün vergi denetiminde algılanan kurumsal yetkinlik, uygulama verimliliği ve çalışan algısı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında nicel yöntem tercih edilmiş ve İstanbul ilinde çalışan 388 vergi denetçisine anket uygulanmıştır. Anket formu 20 Likert tipi ifadeden oluşmakta olup, elde edilen veriler faktör analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda dijital dönüşüm algısı beş faktör altında toplanmıştır: dijital dönüşüm yetkinliği, güven ve uyum algısı, operasyonel verimlilik, kurumsal dijital adaptasyon ve çalışan algısında olumsuzluklardır. Bulgulara göre, katılımcılar dijital dönüşümün özellikle zaman tasarrufu, evrak takibi ve maliyet azaltma gibi operasyonel yönlerini olumlu değerlendirmektedir. Öte yandan, çalışanlar üzerinde iş kaybı veya motivasyon düşüklüğü gibi olumsuz algıların düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda; yaş, eğitim düzeyi, mesleki deneyim ve unvan gibi değişkenlerin dijital dönüşüm algısı üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Özellikle 35-40 yaş grubundaki denetçilerin ve lisansüstü eğitim düzeyine sahip olanların dijital dönüşüm süreçlerine daha olumlu yaklaştıkları belirlenmiştir. Bu çalışma, vergi denetiminde dijital dönüşümün farklı boyutlarını ortaya koyarak, dijital uygulamaların kurumsal yapıya entegrasyonu sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlara ışık tutmaktadır. Bulgular, kamu politikaları açısından dijitalleşmenin sadece teknolojik değil, aynı zamanda kurumsal kültür ve insan kaynağı boyutunda da ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of digital transformation on tax auditing processes. The increasing use of digital technologies in public administration, especially in tax systems, has structurally and functionally transformed auditing processes. The study evaluates the effects of digital transformation on perceived institutional competence, implementation efficiency, and employee perception in tax auditing. In the empirical part of the research, a quantitative method was adopted, and a survey was conducted with 388 tax auditors working in İstanbul. The questionnaire consisted of 20 Likert-type items, and the collected data were subjected to factor analysis. As a result, perceptions of digital transformation were grouped under five factors: digital transformation competence, perceived trust and compliance, operational efficiency, institutional digital adaptation, and negative employee perceptions. Findings show that participants positively evaluate digital transformation particularly in terms of operational benefits such as time savings, document tracking, and cost reduction. On the other hand, negative perceptions such as job loss or decreased motivation among employees were found to be low. Comparisons based on demographic variables revealed significant differences in perceptions of digital transformation based on age, education level, professional experience, and title. In particular, auditors aged 35–40 and those with postgraduate education were found to have a more positive attitude towards digital transformation processes. This study reveals different dimensions of digital transformation in tax auditing and sheds light on critical considerations for the integration of digital practices into institutional structures. The findings indicate that digitalization in public policy should be addressed not only from a technological perspective but also in terms of institutional culture and human resources.