24 mayıs 2014 kuzey ege denizi depremi (MW=6.9) telesismik veri ile nokta kaynak analizi
May 24, 2014 north aegean earthquake (MW=6.9) point source analysis with telesei̇smi̇c data
- Tez No: 975635
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AHMET NEFESLİOĞLU, DR. SUNAY MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 24 Mayıs 2014 tarihinde Kuzey Ege Denizi'nde meydana gelen Mw=6.9 büyüklüğündeki depremin kaynak mekanizmasını belirlemek için bir ters çözüm yöntemi kullanılarak nokta kaynak analizi yapılmıştır. Ters çözüm sürecinde telesismik uzaklıktaki istasyonlardan elde edilen P dalga şekilleri kullanılmıştır. Bu kapsamda farklı nokta kaynak modelleri test edilmiş ve üç kaynaklı modelin kırılma sürecini en iyi temsil ettiği görülmüştür. Elde edilen kaynak parametreleri KD yönünde (doğrultu: 80°, eğim: 82°, kayma açısı: -177°) düğüm düzlemi fay düzlemi olarak tanımlanmış olup Kuzey Anadolu Fayı'nın (KAF) batıdaki uzantı sisteminin bir parçası olan Kuzey Ege Çukuru (KEÇ) üzerinde konumlanmıştır. Deprem, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batı uzantısı boyunca gelişen küçük normal faylanma bileşeni içeren sağ yanal doğrultu atımlı faylanma göstermektedir. Bu model kapsamında sismik moment değeri 1.77 × 1019 Nm, moment büyüklüğü Mw = 6.8 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, bölgedeki aktif tektonik yapıların davranışı ve sismik tehlike değerlendirmeleri açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, a point source analysis was conducted using an inversion method to determine the source mechanism of the Mw=6.9 earthquake that occurred in the Northern Aegean Sea on May 24, 2014. P-waveforms recorded at teleseismic distances were used during the inversion process. Various point-source models were tested, and the rupture process was best represented by a three-source model. The obtained source parameters indicate a fault plane defined by strike 80°, dip 82°, and rake -177°, located on the North Aegean Trough (NAT), which is part of the western extension of the North Anatolian Fault (NAF) system. The earthquake is characterized by right-lateral strike-slip faulting with a minor normal faulting component, along the western segment of the North Anatolian Fault Zone. Within this model, the calculated seismic moment is 1.77 × 10¹⁹ Nm, corresponding to a moment magnitude of Mw = 6.8. The findings provide significant insights into the behavior of active tectonic structures in the region and offer valuable input for seismic hazard assessments.