Yuvarlak örme peluş makinelerinde desenlendirme teknolojisi
Circular knitting plush (sliver knit) machine desing technology
- Tez No: 97566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN, YRD. DOÇ. DR. ALTAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ozırr Araştırmada temel olarak yuvarlak örme tekniği ile üretilen pekiş kumaşların üretim yöntemleri ve pelüş desen teknolojisinin karakteristik özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, temel örme yapıları, örme teknolojisinin sınıflandırılması, örme makinelerinin desen ve çalışma prensiplerine göre sınıflandırılması yapılmıştır. İkinci bölümde yuvarlak örme makinelerinin çalışma prensipleri, yuvarlak örme makinelerinin kısımları ve görevleri anlatılmıştır Üçüncü bölümde yuvarlak örme pelüş makinesi, temel üniteleri ve kontrol sistemleri anlatılmıştır. Bu bölümde yuvarlak örme pelüş makinesinin diğer yuvarlak örme makinelerinden temel farkları da anlatılmıştır Dördüncü bölümde; pelüş tekniğinde temel desenlendirme yöntemleri, pekiş tekniği ile üretilen kumaş çeşitleri, kullanım yerleri ve bu kumaşlarda kullanılan hav ve /.emin materyalleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde pelüş örme kumaş üretimi iş akış şemasına uygun olarak pelüş örme kumaş üretiminde takip edilmesi gereken işlemler ve amaçları anlatılmıştır. Altıncı bölüm pelüş teknolojisinin karakteristik teknik özelliklerinin açıklandığı bölümdür. Bu bölümde pelüş kumaşı oluşturan liflerin iğnelere beslenmesi, zemin ipliğinin makineye beslenmesi ve uygulanacak desene göre çelik ve jakar özellikleri, bağlantı şekilleri, hava basıncı memelerinin dizimleri şekiller yardımı ile anlatılmıştır. Yedinci bölümde pelüş makinelerinde üretimi belirleyen değişkenler; üretim hesabı, bilgisayara desenin uygulanması, desenin makineye aktarımı konulan incelenmiştir. Ayrıca bu araştırmada elde edilen sonuçların; sanayi, eğitim, ve teknik açıdan tartışma ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Production methods of plush fabrics which are produced by the techniques of circular knitting, and characteristic features of plush desing technology have been examined basically in (his research In the first section of this research, basic knitting structures, being classsified the knitting technology, and being classified Ihe kniitting machines in accordance with the principles of design and running have been reported. In the second section, operating principles, parts, and tasks of circular knitting machines have been explained In the third section, basic units and control systems of circular knitting sliver machines have been informed In addition, basic differences between the circular knitting sliver machines and other circular knitting machines have been presented In the fourth section,basic designing methods of plush technique, fabric kinds which are produced by plush technique,usage fields of these, and information on the surface and the ground materials, that are used in these fabrics, have been presented In the fifth section, processes and aims are to be followed in the production of plush fabric according to the work flow diagram of plush fabric production have been presented In the sixth section, characteristic technical features of of plush technology have been explained. Being fed the fibres, which formthe plush fabric, into the needles, being fed the ground string into the machine, steel and jacquaid features in accordance with (he design, which will be applied, connection shapes, and orders of air pressure noziils have been presented by diagrams. In the final section, the variant which determine the production in the sliver knitting machines, production calculation, being applied the desing on the computer, transferring the desing into machine have been examined Besides, discussions and evaluations of the results gotten through this researchhave been realized according to industry,education and technique