Yuvarlak örme kumaşlarda may dönmesine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors that effect the spirality of circular knitted fabrics
  1. Tez No: 183764
  2. Yazar: ARZU BOZAN TURGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KAVUŞTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada süprem örme kumaşlardaki may dönmesi miktarına bazı iplik,örüm ve terbiye parametrelerinin etkilerini incelenmiştir. Örme kumaşlarda kullanılaniplik bükümü, kumaşın örüldüğü makinenin pus değeri ve uygulanan örüm gramajıayarının may dönmesine etkisinin incelendiği deneysel bir çalışma sunulmuştur. Ayrıcaterbiye işlemleri sırasında kumaşa verilen çaprazlama işleminin may dönmesiüzerindeki etkisi incelenmiştir. Relakse işlemlerinin may dönmesine etkisiniinceleyebilmek amacıyla kumaşlar kuru relakse, yaş relakse, yıkama relaksesi, boyama-terbiye sonrası ve vascatörde yıkama sonrasıda may dönmesi değerleri ölçülmüştür.Ayrıca, kumaşların sıra ve çubuk sıklığı, gramaj, ilmek iplik uzunluğu, kalınlıkdeğerleri tespit edilmiş olup; bu değerlerin may dönmesi ile aralarında bulunan ilişkilerincelenmiştir.İlk bölümde çalışmanın amacı ve hedefleri sunulmuştur.İkinci bölümde konu ile ilgili kaynaklar özet halinde verilmiştir.Üçüncü bölümde çalışmalarda kullanılan iplik, kumaş ve kumaşların örüldüğümakinelerin özellikleri verilmiş, daha sonra çalışma yöntemi ve yapılan ölçümyöntemleri anlatılmıştır.Dördüncü bölümde yapılan ölçümler sonucunda elde edilen bulgularverilmiştir.Beşinci bölümde ise bulgulardan yararlanılarak kumaşların may dönmesi vefiziksel ölçüm değerleri ile ilgili yorumlar yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : süprem örme kumaş, iplik bükümü, pus değişimi, maydönmesi .
Özet (Çeviri)
In this study, there is an experimental work is presented to effect of the some ofyarn, knitting and finishing parameters on the spirality of knitting fabric structure. Inthis study effect of the yarn twist, machine diameter and knitting weight on the spiralityof knitted fabric are investigated and presented. And also; finishing parameters on thespirality of knitted fabric are investigated. Also; effect of the dry relaxation, wetrelaxation, washing relaxation, dye an finishing prosess and washing in vascatör prosesson the spirality of knitted fabric are investigated. And also; effect of the thickness,weight, loops? yarn length, density parameters on the spirality of knitted fabric areinvestigated.In the first chapter the purpose and aim of the study are presented.In the second chapter a summary of the literature survey is given.In the third chapter, properties of yarns, fabrics and knitting machines usedthroughout the experimental work, testing procedures and measurement methods areexplained.In the fourth chapter experimental results are presented.In the fifth chapter with the aim of experimental results spirality and physicalproperties of fabrics are discussed.Key Words : Knitted fabric, yarn twist, machine diameters, percent ofspirality.