Bolu ilindeki ahşap materyalde (tarihi ahşap evler ve yayla evleri) çürümeye sebep olan mantarlar üzerinde araştırmalar
Studies on fungi causing rots in the wooden material (of historical and plateaul houses) in Bolu province, Turkey
  1. Tez No: 97571
  2. Yazar: HATİCE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
6. ÖZET Bolu Yöresinde gerçekleştirilen bu çalışmada, Bolu İlindeki ahşap materyal de (tarihi ahşap evler ve yayla evleri) çürümeye sebep olan mantarlar ve arız oldukla rı odunda meydana getirdikleri çürüklük çeşitleri konu edilmiştir. Mantarların makroskopik ve mikroskopik özellikleri, yayılış yerleri, gelişim zamanları. Arız oldukları odunun cinsi veya türü odun materyalinin kullanış yerleri, odunda görülen çürüklük çeşitleri incelenmiştir. Arazi çalışmaları esnasında mantar ların renkli fotoğrafları alınmıştır. Örneklerin teşhisinde inceleme sırasında kaydedi len özelliklerden ve literatür bilgilerinden yararlanılmıştır. Çalışmalar sırasında 153 makromantar türü tesbit edilmiştir. Bunlardan 9'u Ascomycetes, 136'sı Basidiomycetes, 8'i Myxomycetes sınıflarına dahildir. Mantar türlerinin arız oldukları ağaç malzemede görülen çürüklük çeşitlerine göre sayısı şu şekildedir: Esmer çürüklük 72 adet; beyaz çürüklük, 42 adet; çürüklük çeşidi tesbit edilemeyen, 34 adet ve arız olduğu ağaç malzemede hiç bir değişiklik meydana getirmediği gözlemlenen 5 adettir. Bu çalışma ile Türkiye'de, ahşap malzeme çürüklüklerine sebeb olan makro mantar florasına 94 tane yeni tür ilavesi sağlanmıştır. 314
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study realized in Bolu Region; the fungi causing decay in wooden mate rial (historical and plateaul houses used); and rot types attached and created in wood by these fungi in Bolu Province of Turkey, have been mentioned. The microscopical and macroscopical characteristics of the fungi, their geog raphical distributions, growing time, three species or genera of attacked wood, the usage manner of woody material and wood rotting types have been investigated. Co lor photos of the specimens have been taken during the land explorations. The identi fication of the specimens has been done by making use of records taken during col lections and the literature. 153 macrofungi have been determined by this study. Of this fungi, 9 belong to Ascomycetes Class, 136 Basidiomycetes and 8 Myxomycetes classes. According to the rot types caused, the number of the fungal species are 72 for brown rots 42 for white rots, 34 for unknown types of rots, 5 for no visible effect on wooden material attached. By this study; 94 new fungal species causing decays in wooden material, have been added to the macrofungal flora of Turkey. 315