Lise II kimya derslerinde kavram haritalarının başarıya etkisi
The Effect of concept maps to the achivement inchemistry course in grade 10
- Tez No: 97570
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Geleneksel Öğretim yöntemi (Öğretim yöntemi - 2) uygulanan sınıfın Kimya başarısı ile Kavram Haritalarının (Öğretim yöntemi - 1) uygulandığı sınıfın Kimya başarısını karşılaştırmaktır. Bu çalışmada Lise II sınıflarından seçilen iki sınıftan toplam 74 öğrenci denek olarak kullanılmıştır. Verileri toplamak için Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, Bilimsel Basan Testi ve Kimya Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonunda Kavram Haritaları yöntemi kullanılan sınıfın akademik başarısı, Geleneksel Yöntem kullanılan sınıfın akademik başarısından daha yüksek olduğu bulunmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to compare the achievement of Traditional Method (Teaching Method - 2) with that of Concept Mapping (Teaching Method - 1), which was implemented on a number of students. In this study, 74 students chosen from High School grade 2 were used as subjects. Logical thinking ability, Scientific Success Test, and Chemistry Attitude Scale were used to collect data. As a result of the study, it was observed that the academical achievement of the students who were instructed using Concept Maps was higher than that of the students' that were instructed using Traditional Method. vn