Yumuşak şeker ve sakız üretiminde kontrol noktalarındaki mikrobiyal yükün farklı yöntemler ile tespit edilmesi
Manisa Celal Bayar University graduate school of educationdepartment of food engineering
  1. Tez No: 975733
  2. Yazar: İLAYDA İREM MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ, PROF. BÜLENT ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması kapsamında yumuşak şeker ve sakız üretimi yapılan bir firmada mikrobiyolojik analizlerin hızlı yöntemler ile güvenilir bir şekilde tespit edilip edilemeyeceğinin araştırılması yapılmıştır. Bu amaçla, yumuşak şeker (marshmallow), yumuşak şeker (licorice şekeri) ve sakız üretim hatları incelenerek üretim akış şemaları oluşturulmuştur. Kontrol noktaları belirlenerek hızlı yöntem için Total microsnap (MS) ile, klasik yöntem için steril eküvyon çubuğu ile sürüntü örnekleri aynı anda alınmıştır. Kontrol noktaları olarak sakız bölümünde dinlendirme rafı (nokta 1), giyotin bant yüzeyi (nokta 2) ve dolayarak şekil verme bandı (nokta 3) belirlenmiştir. Yumuşak şeker (licorice şekeri) bölümünde kalıp çıkışı konveyör bant-1 (nokta 4), soğutma tüneli bandı (nokta 5) ve giyotin bant yüzeyi (nokta 6) belirlenmiştir. Yumuşak şeker (marshmallow) bölümünde ise giyotin/ taşıma bandı (nokta 7), dekstroz tamburu (nokta 8) ve konveyör taşıma bandı (nokta 9) belirlenmiştir. Hızlı ve klasik yöntem ile yapılan analizler toplam canlı açısından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, temizlikten sonrası süre ve analiz yöntemi gibi değişkenlerin logaritmik mikrobiyal yük (log₁₀kob/100cm²) üzerindeki etkileri iki yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve iki yönlü ANOVA ile incelenmiştir. Değerlendirme sonucuna göre hızlı yöntem ile tespit edilen sonuçlar, klasik yöntem ile tespit edilen sonuçlara göre 1±0,5 logaritmik birim daha yüksek tespit edilerek, başarı sırasına göre nokta 1- 9 bölümlerde R2 değerleri sırasıyla 0.967, 0.917, 0.983, 0.977, 0.973, 0.981, 0.955, 0.871 ve 0.842 olarak tespit edilmiştir. İki yöntem arasındaki pearson korelasyon katsayısı ise R²=0,97 tespit edilmiştir. En düşük mikrobiyal yük yumuşak şeker (marshmallow) dekstroz tamburunda, en yüksek mikrobiyal yük ise sakız (gum) dolayarak şekil verme bandında tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
As part of the thesis study, an investigation was conducted to determine whether microbiological analyses in a company producing soft candy and chewing gum could be reliably detected using rapid methods. For this purpose, the production lines of soft candy (marshmallow), soft candy (licorice), and chewing gum were examined, and production flow diagrams were created. Control points were identified, and swab samples were collected simultaneously using Total Microsnap (MS) for the rapid method and sterile swabs for the classical method. As control points, resting rack (cooling/drying shelf) (point 1), guillotine cutting area (cutter belt) (point 2) and rolling/twisting belt (forming conveyor) (point 3) were selected in the gum section. In the soft sugar (licorice sugar) section, the mold exit conveyor belt-1 (after de-molding) (point 4), cooling tunnel conveyor belt (point 5) and guillotine cutting belt surface (point 6) were selected. In the soft sugar (marshmallow) section, the guillotine cutting/transfer belt (point 7), dextrose coating drum (tumbler) (point 8) and transfer conveyor belt (to packaging) (point 9) are selected. The results obtained from both rapid and classical methods were evaluated in terms of total viable count. In this context, the effects of variables such as duration and analysis method after cleaning on logarithmic microbial charge (log₁₀kob/100cm²) were examined by two-way covariance analysis (ANCOVA) and two-way ANOVA. According to the results of the evaluation, the results determined by the fast method were determined to be 1±0.5 logarithmic units higher than the results determined by the classical method. Based on the success ranking, the R² values for the 1-9 sections were determined as 0.967, 0.917, 0.983, 0.977, 0.973, 0.981, 0.955, 0.871 and 0.842 respectively. The coefficient of pearson correlation between the two methods R²=0.97 was determined. The lowest microbial load was found in the soft candy (marshmallow) dextrose drum, and the highest microbial load was found in the gum (chewing gum) rolling/twisting (forming conveyor) belt band.