Non-spesifik serebral lezyonu olan migren hastalarında mikroRNA düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of miRNA levels in migraine patients with non-specific cerebral lesions
- Tez No: 975743
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Nöroloji, Medical Biology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Migren, yalnızca geçici bir ağrı bozukluğu değil, aynı zamanda beyaz cevher lezyonları gibi nörolojik yapısal değişikliklerle de ilişkili olabilen karmaşık bir hastalıktır. Son yıllarda, bu yapısal değişikliklerin biyolojik temellerini anlamada mikroRNA(miRNA)'lar önemli aday biyobelirteçler olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması, kronik migren tanısı almış bireylerde beyaz cevher lezyonlarının varlığı ile belirli miRNA'ların (hsa-miR-96-5p, hsa-let-7g-3p, hsa-miR-155-5p, hsa-miR-24-3p, hsa-miR-30a-3p, hsa-miR-22-3p) ekspresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Mersin Üniversitesi Etik Kurulu onayı ile yürütülen çalışmaya, Tarsus Devlet Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran ve Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tanı kriterlerine göre migren tanısı almış 108 birey dahil edilmiştir. Katılımcılardan periferik kan örnekleri alınarak RNA izolasyonu yapılmış, ardından cDNA sentezi gerçekleştirilmiş ve Real-Time PCR yöntemiyle hedef miRNA'ların ekspresyon düzeyleri analiz edilmiştir. MR görüntüleme bulgularına göre bireyler, beyaz cevher lezyonu olanlar ve olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Analizler sonucunda, lezyonlu grupta hsa-miR-96-5p ve hsa-miR-24-3p düzeylerinde anlamlı artış saptanmıştır (p<0,05), buna karşın hsa-miR-155-5p düzeyinde anlamlı bir azalma gözlenmiştir (yaklaşık 13 kat, p=0,001). Hsa-let-7g-3p düzeyinde artış eğilimi olmakla birlikte istatistiksel anlamlılık sınırında kalmıştır (p=0,051). Korelasyon analizleri, lezyon bulunmayan grupta bazı miRNA'lar arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğunu, bu ilişkilerin lezyonlu grupta zayıfladığını ortaya koymuştur. Çok değişkenli lojistik regresyon analizleri, miRNA düzeyleri ile lezyon varlığı arasında doğrudan anlamlı bir ilişki göstermemiştir; ancak yaş ile lezyon varlığı arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca, erkek cinsiyetin, hsa-miR-24-3p modeli kapsamında, lezyon gelişimine karşı koruyucu olabileceği gösterilmiştir (p=0,033). Sonuçlar, kronik migrenli bireylerde görülen serebral beyaz cevher lezyonlarının belirli miRNA ekspresyon değişiklikleriyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu bağlamda, miRNA'lar, migrene bağlı nörolojik yapısal değişikliklerin erken biyobelirteçleri olarak potansiyel taşımakta olup, bu ilişkinin kesinleştirilmesi için daha geniş örneklemli ve fonksiyonel çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Migraine is not only a transient pain disorder but also a complex disease that can be associated with neurological structural changes such as white matter lesions. In recent years, microRNAs(miRNA) have emerged as important candidate biomarkers in understanding the biological basis of these structural changes. This thesis aims to evaluate the relationship between the presence of white matter lesions and the expression levels of specific miRNAs (hsa-miR-96-5p, hsa-let-7g-3p, hsa-miR-155-5p, hsa-miR-24-3p, and hsa-miR-30a-3p) in individuals diagnosed with chronic migraine. The study, conducted with approval from the Mersin University Ethics Committee, included 108 individuals who presented to the Neurology Outpatient Clinic of Tarsus State Hospital and were diagnosed with migraine according to the International Headache Society criteria. Peripheral blood samples were taken from the participants, RNA was isolated, followed by cDNA synthesis, and the expression levels of the target miRNAs were analyzed using Real-Time PCR. Based on MRI findings, individuals were divided into two groups: those with and those without white matter lesions. The analyses revealed a significant increase in hsa-miR-96-5p and hsa-miR-24-3p levels in the lesioned group (p<0.05), while a significant decrease in hsa-miR-155-5p levels was observed (approximately 13-fold, p=0.001). While there was a trend toward an increase in hsa-let-7g-3p levels, this trend remained below statistical significance (p=0.051). Correlation analyses revealed strong positive associations between some miRNAs in the non-lesioned group, while these associations weakened in the lesioned group. Multivariate logistic regression analyses revealed no direct significant association between miRNA levels and the presence of lesions; however, a significant association was found between age and the presence of lesions (p<0.05). Furthermore, male gender was shown to be protective against lesion development within the hsa-miR-24-3p model (p=0.033). The results suggest that cerebral white matter lesions observed in individuals with chronic migraine may be associated with specific miRNA expression changes. In this context, microRNAs hold potential as early biomarkers of migraine-related neurostructural changes, and larger sample sizes and functional studies are required to confirm this relationship.