Endometriozis hastalarında american association of gynecologic laparoscopists (AAGL) evrelendirme sisteminin uygulanabilirliğinin ve ağrı prognozu gelişimini öngörmedeki başarısının değerlendirilmesi
Assessment of the applicability of the American association of gynecologic laparoscopi̇sts (AAGL) stagi̇ng system i̇n pati̇ents with endometriosis and its predictive value for pain prognosis
  1. Tez No: 975747
  2. Yazar: ONURALP BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Endometriozis, üreme çağındaki kadınlarda sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Ağrı semptomları ve infertiliteye yol açabilmektedir. American Association of Gynecologic Laparoscopists (AAGL) tarafından geliştirilen yeni evreleme sistemi, hastalığın anatomik yayılımı ve cerrahi kompleksiteyi değerlendirmede umut verici bir araçtır. Bu çalışmada AAGL evreleme sisteminin ağrı prognozu ile ilişkisi ve ultrasonografi bulgularının cerrahi ile tutarlılığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında endometriozis tanısıyla izlenen toplam 72 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bunların 32'si cerrahi, 40'ı medikal tedavi grubunda yer almıştır. AAGL evreleri ve lezyon dağılımları kaydedilmiş, ultrason ve cerrahi bulgular Cohen'in Kappa testi ile karşılaştırılmıştır. Ağrı skorları (VAS) dismenore ve disparoni için ameliyat öncesi/sonrası ve tedavi öncesi/sonrası değerlendirilmiştir. Bulgular: Ağrı skorlarındaki düşüş ile AAGL evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. En sık görülen lezyon bölgeleri overler, cul-de-sac ve posterior kompartman olmuştur. Ultrason ile cerrahi bulgular arasında yüksek uyum saptanmıştır (ör. sağ over κ=0,82; sol over κ=0,79; cul-de-sac κ=0,74; retroservikal alan κ=0,71). Ağrı skorlarındaki gelişim incelendiğinde, cerrahi grupta dismenore skorlarında ortalama 5,53 ±3,56, disparonide ise 3,66 ±3,50 puan düşüş gözlenmiştir. Medikal grupta ise dismenore skorları 2,17 ±3,92, disparoni skorları 1,60 ±2,61 azalmıştır. Cerrahi grup özellikle dismenore ve disparoni açısından medikal gruba göre daha belirgin bir iyileşme sağlamıştır. Sonuç: AAGL evreleme sistemi, ağrı prognozu ile doğrudan korelasyon göstermese de, cerrahi kompleksiteyi öngörmede ve ultrasonografi ile yüksek düzeyde tutarlılık sağlaması nedeniyle klinik açıdan değerli bir araçtır. Çalışmamız, AAGL sisteminin endometriozis yönetiminde hasta seçimi ve tedavi planlamasında güvenilir bir yöntem olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Endometriosis is a chronic disease that frequently affects women of reproductive age and significantly impairs quality of life. It may lead to pain symptoms and infertility. The staging system recently developed by the American Association of Gynecologic Laparoscopists (AAGL) has been proposed as a promising tool for evaluating the anatomical extent of the disease and surgical complexity. The aim of this study was to investigate the relationship between the AAGL staging system and pain prognosis, as well as the consistency between ultrasonographic findings and surgical outcomes. Materials and Methods: A total of 72 patients diagnosed with endometriosis between December 2024 and June 2025 were included in the study. Thirty-two patients underwent surgical treatment, while 40 patients received medical therapy. AAGL stages and lesion distributions were recorded, and ultrasonographic and surgical findings were compared using Cohen's Kappa analysis. Pain scores (VAS) for dysmenorrhea and dyspareunia were assessed before and after surgery or treatment. Results: No statistically significant correlation was found between decreases in pain scores and AAGL stage. The most common lesion sites were the ovaries, cul-de-sac, and posterior compartment. A high level of agreement was observed between ultrasonographic and surgical findings (e.g., right ovary κ=0.82; left ovary κ=0.79; cul-de-sac κ=0.74; retrocervical area κ=0.71). Regarding pain outcomes, the surgical group showed an average decrease of 5.53 ±3.56 in dysmenorrhea and 3.66 ±3.50 in dyspareunia scores. In the medical group, decreases were 2.17 ±3.92 for dysmenorrhea and 1.60 ±2.61 for dyspareunia. Surgical treatment achieved more pronounced improvement in dysmenorrhea and dyspareunia compared to medical therapy. Conclusion: Although the AAGL staging system did not correlate directly with pain prognosis, it proved valuable in predicting surgical complexity and demonstrated a high level of consistency with ultrasonographic findings. Our results ix support the utility of the AAGL system as a reliable tool in patient selection and treatment planning for endometriosis management.