Bireysel yatırımcıların yatırım fırsatlarını kaçırma korkusu düzeylerinin karar alma süreçlerine etkisi: Deneysel bir araştırma
The effect of individual investors' fear of missing out on investment opportunities on their decision-making processes: An experimental study
  1. Tez No: 975760
  2. Yazar: ORHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bireysel yatırımcıların yatırım fırsatlarını kaçırma korkusu (Investment Fear of Missing Out – I-FOMO) düzeylerinin yatırım kararı alma süreçlerindeki etkisini ölçmek ve bu etkinin anlık bildirimlere karşı duyarlılığını ortaya koymaktır. Ayrıca araştırmada bireysel yatırımcıların I-FOMO düzeylerinin portföy performansı üzerindeki etkisinin tespit edilmesi hedeflemektedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve“Kaarun”adı verilen mobil yatırım uygulaması (app) kullanılmıştır. Uygulama aracılığıyla bir yatırım simülasyonunu içeren ve 5 gün boyunca devam eden bir deney gerçekleştirilmiştir. Deney katılımcıları, finansal okuryazarlık ve I-FOMO düzeyleri ölçülen 23 kişilik gönüllü bir denek grubundan oluşmaktadır. Deney sonucunda elde edilen gözlemler aktarılmış ve ilgili gözlem verileri analiz edilmiştir. Verilere; güvenilirlik analizi, frekans analizi, t-testi ve Kikare analizi uygulanmıştır. Bulgular, bireysel yatırımcıların I-FOMO düzeylerinin yatırım kararlarında yönlendirici etkisinin olduğunu göstermektedir. I-FOMO düzeyi yüksek olan bireysel yatırımcıların yatırım haberlerine daha hızlı tepki verdiği, anlık bildirimlerin ise bireysel yatırımcıları işlem yapma konusunda tetiklediği tespit edilmiştir. Dahası I-FOMO düzeyi yüksek olanların düşük olanlara kıyasla gün içerisinde daha sık işlem yaptığı gözlenmiştir. Ayrıca I-FOMO düzeyi yüksek olan bireysel yatırımcıların daha yüksek getiri elde ettiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Yatırımcı Davranışı, Yatırım Fırsatlarını Kaçırma Korkusu, I-FOMO, Yatırım Haberleri, Anlık Bildirimler
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the influence of individual investors' fear of missing out on investment opportunities (Investment Fear of Missing Out – I-FOMO) on their decision-making processes, and to assess the extent to which this effect is shaped by responsiveness to instant notifications. Furthermore, the study aims to identify the impact of I-FOMO levels on portfolio performance. To achieve this objective, the researchers developed a mobile investment application named Kaarun, which was employed to conduct a five-day experimental investment simulation. The experiment was carried out with a voluntary sample of 23 participants, whose levels of financial literacy and I-FOMO were measured prior to the simulation. Empirical evidence was gathered from the observations of the experiment and subsequently analyzed using reliability tests, frequency analysis, t-tests, and Chi-square analysis. The experimental findings suggest that I-FOMO plays a significant guiding role in shaping individual investors' decisions. Investors with higher levels of I-FOMO were found to respond more rapidly to investment news, while instant notifications further stimulated trading activity. Moreover, high-I-FOMO investors were observed to engage in more frequent transactions throughout the day compared to their low-I-FOMO counterparts. Importantly, the results also reveal that investors with elevated levels of I-FOMO achieved higher portfolio returns. Keywords; Investor Behaviour, Investment Fear of Missing Out, I-FOMO, Investment News, Push Notifications