Yeni bir kanun modelinde icra tekniğinin geliştirilmesi ve farklı müzik türlerine ait seçilmiş eserlere uygulanması
Development of performance technique in a new qanuon model and its adapting to selected works of different musical genres
  1. Tez No: 975764
  2. Yazar: ORÇUN ÇALKAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBELE KIVILCIM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikte İcra Sanatta Yeterlik Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, Yeni Bir Kanun Modeli üzerinde geliştirilen tekniklerin neler olduğu ve geliştirilen bu tekniklerin, farklı müzik türlerine ait seçilmiş eserlerde uygulanabilirliği üzerinde çalışılmıştır. Geleneksel kanun modelinden farklı bir fiziki yapı ile ortaya konulan YBKM 'nin icra edilebilmesi, farklı bir tekniğin uygulanması sonucunu doğurmuş ve bu teknik Orçal kanun tekniği (OKT) olarak isimlendirilmiştir. YBKM 'nin İlk prototipi 2004 yılında oluşturulmuş olup, günümüze gelinceye kadar farklı aşamalardan geçirilip teknik açılımları yapılmıştır. Bu araştırmanın öncelikle YBKM icrası ve geleneksel kanun icrası olmak üzere her iki icraya yönelik farklı çalım tekniklerinin geliştirilmesi adına önemli olduğu; bununla birlikte yorumlama aşamasında yeni kazanımların ortaya konması ile farklı bakış açılarının kazandırılması açısından önemli olduğu düşünülmüştür. Yapılmış olan bu araştırmanın amacı YBKM üzerinde geliştirilen OKT ile farklı türlere ait birçok eserin icrasının gerçekleştirilmesi (uyarlanması) ve ortaya çıkan yeni tekniklere yönelik alıştırmaların oluşturulmasıdır. Araştırmada bulgular dördüncü bölümde ele alınmıştır. Bu bölümde, geleneksel kanun tekniğinde kullanılan süsleme tekniklerinin OKT' de nasıl uygulandığına yönelik görsellerle de desteklenen anlatımlara yer verilmiştir. OKT' deki mızrap hareketleri detaylı olarak ele alınmıştır. Orçal kanun tekniği başlığı altında ise YBKM' nin görseli verilip OKT tutuş pozisyonu ve her iki eldeki görevleri anlatılmış, parmak numaraları ve mandal tutuş pozisyonları detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Orçal kanun tekniğine yönelik alıştırmalar basitten zora mantığı ile oluşturulmuş, ilgili tekniklere göre gruplandırılmış ve hedef davranışlara yönelik bilgiler sunulmuştur. Bulgularda, araştırmanın örneklemini oluşturan“Haydar Haydar”,“Asturias”ve“Nihavend Sigan”isimli üç eser üzerinde çalışılmış, orijinal notası ve OKT' ne uyarlanmış yeni notası yazılarak gösterimi verilmiştir. Eserlerde uygulanan OKT' ne yönelik icra teknikleri, notasyonda gösterilerek açıklanmıştır. Araştırmada; nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi/incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem dahilinde belgesel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmada tarama modeline dayalı olarak; klasik Türk müziği, Türk halk müziği ve klasik gitar repertuvarına ait eserler tespit edilmiştir. Belirlenen eserlerin teknik açıdan icra edilebilirliği incelenmiş ve eserlerin YBKM tekniğine uygun şekilde notası bilgisayar ortamında yeniden yazılmıştır. Araştırmada OKT' nin, geleneksel kanun icrası tekniklerinden farklı olduğu ve buna bağlı olarak yeni bir icra şeklinin oluştuğu ortaya çıkmıştır. Her iki elin farklı görev yüklenmesi ve sağ-sol mızrap hareketlerindeki sorumluluğun artarak farklılaşması repertuvar açısından geniş bir imkanın sağlanması sonucunu doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, the techniques developed on a new kanun model and the applicability of these techniques to selected works belonging to different musical genres were studied. The execution of the YBKM, which was created with a different physical structure than the standard kanun model, resulted in the application of a different technique and this technique was named as Orçal kanun technique (oct). The first prototype of the YBKM was created in 2004, and it has gone through different stages and technical expansions until today. It is thought that this research is important for the development of different playing techniques for both performances, primarily YBKM performance and traditional kanun performance; however, it is also important in terms of revealing new gains in the interpretation phase and gaining different perspectives. The aim of this research is to perform (adapt) many works belonging to different genres with the oct developed on the YBKM and to create etudes for the new techniques that emerged. The findings of the research are discussed in the fourth chapter. In this section, there are explanations supported by visuals on how the ornamentation techniques used in the standard kanun technique are applied in the oct. The plectrum movements in the oct are discussed in detail. Under the title of Orçal kanun technique, the visual of the YBKM is given, the oct grip position and the duties of both hands are explained, finger numbers and latch grip positions are shown in detail. The exercises for the orchal kanun technique were created with the logic of simple to difficult, grouped according to the relevant techniques and information on target behaviors was presented. In the findings, three pieces named“Haydar Haydar”, 'Asturias' and“Nihavend Sigan”, which constitute the sample of the research, were studied, the original note and the new note adapted to the octave were written and presented. The performance techniques for the octave applied in the works were explained by showing them in notation. In the study, document analysis/review method, one of the qualitative research methods, was used. Within this method, documentary screening model was applied. Based on the scanning model in the research; works belonging to classical Turkish music, Turkish folk music and classical guitar repertoire were identified. The technical performability of the identified works was examined and the notation of the works was rewritten in the computer environment in accordance with the YBKM. technique. In the research, it was revealed that the oct is different from the standard kanun performance techniques and accordingly a new form of performance was formed. The different tasks of both hands and the increasing differentiation of the responsibility in the right-left plectrum movements have resulted in a wide range of possibilities in terms of repertoire.