Seçmenlerin sosyal medyada yerel adayları takip davranışları: 31 mart 2024 yerel seçimleri ankara örneği
Voter behavior in following local candidates on social media: The case of ankara in the march 31, 2024 local elections
- Tez No: 975782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OSMAN OLKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin siyasal iletişim dinamikleri üzerindeki ilişkisini 31 Mart 2024 yerel seçimleri sürecinde Ankara örneği üzerinden incelemektedir. Sosyal medya, günümüz siyasal iletişiminde yalnızca teknik bir araç değil; seçmenle doğrudan temas kurmaya olanak tanıyan stratejik bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bu kapsamda araştırma, yerel seçim döneminde yerel adayların sosyal medya platformlarını hangi sıklıkla, ne tür içeriklerle ve nasıl bir stratejik yaklaşımla kullandıklarını analiz etmektedir. Özellikle adayların mesaj dili, görsel kullanım biçimi, kriz yönetim stratejileri ve seçmenle arasındaki iletişim pratikleri çalışmanın odak noktalarını oluşturmaktadır. Araştırmanın saha aşaması, 18 yaş ve üzeri seçimlerde oy kullanan, çeşitli sosyo-kültürel geçmişe sahip katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlardan oluşmaktadır. Bu yaş grubunun sosyal medyaya yönelik algısı, yerel adayların dijital performanslarını nasıl değerlendirdikleri ve dijital içeriklerin oy tercihleri arasındaki ilişkiyi tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Katılımcıların büyük bölümü sosyal medyada aktif kullanıcı olmasa da, seçim dönemlerinde bu mecraları gündemi takip etmek, liderleri değerlendirmek ve toplumsal duyarlılık içeren kampanyalara katılmak amacıyla kullandıklarını belirtmiştir. Bu durum, sosyal medyanın siyasal bilinçlenme ve aday imajı üzerinde önemli bir mecra olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, sosyal medyada yürütülen dijital kampanyaların, seçmenlerin güven, samimiyet ve temsil duygularını etkileyerek, siyasi tercihlerini yeniden şekillendirdiğini göstermektedir. Özellikle Ankara özelinde yürütülen kampanyalarda, adayların yerel sorunlara duyarlılık gösteren, sade ve doğrudan iletişim dili kullanmaları, seçmenle daha güçlü bir bağ kurmalarını sağlamıştır. Araştırma sonuçları, sosyal medyanın sadece genç seçmenler değil; 18 yaş ve üzeri katılımcılar için siyasal katılımı kolaylaştıran ve adaylarla iletişim kurma imkânı sunan bir alan olduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, dijitalleşen siyasal alanın yerel düzeydeki pratiklerini anlamaya katkı sunarken; siyasi aktörler için de hedef kitleye duyarlı stratejik öneriler geliştirme imkânı yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between digitalization and political communication dynamics through the example of Ankara during the local elections of March 31, 2024. Social media is not merely a technical tool in today's political communication; it also stands out as a strategic platform that facilitates direct contact with voters. In this context, the study analyzes how frequently, with what type of content, and with what strategic approach local candidates used social media platforms during the local election period. The focus of the study is specifically on the candidates' messaging style, visual usage, crisis management strategies, and communication practices with voters.. The field phase of the research consisted of semi-structured interviews conducted with participants aged 18 and over from various socio-cultural backgrounds who voted in elections. Thematic analysis was used to analyze this age group's perception of social media, their assessment of local candidates' digital performance, and the relationship between digital content and voting preferences. While the majority of participants were not active social media users, they reported using these platforms during election periods to follow current events, evaluate leaders, and participate in socially conscious campaigns. This demonstrates the importance of social media in raising political awareness and developing candidate image. The findings demonstrate that digital campaigns conducted on social media influence voters' feelings of trust, sincerity, and representation, reshaping their political preferences. Particularly in the campaigns conducted in Ankara, candidates' use of simple and direct language, demonstrating sensitivity to local issues, fostered a stronger connection with voters. The research results demonstrate that social media facilitates political participation and provides an opportunity for communication with candidates, not only for young voters but also for participants aged 18 and over. In this respect, the study contributes to understanding the local practices of the digitalized political sphere and creates opportunities for political actors to develop strategic recommendations sensitive to their target audience.