Platform: As an earthly archıtectural ground
Yeryüzü bağımlı mimari zemin olarak platform
  1. Tez No: 975781
  2. Yazar: ZEYNEP SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu tez, mimari platformu hem mekansal hem de teorik bir araç olarak çözümleyerek mimarlık ile zemin arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlar. Tez, zeminin verilmiş bir koşul değil, çizim, temsiliyet ve kullanım yoluyla aktif olarak inşa edilen bir yapım olduğunu öne sürer. Bu bağlamda platform, yalnızca yapısal bir taban değil; zeminin okunabilir, işlevsel ve mekansal olarak kurgulanabilir hale geldiği epistemolojik bir araç olarak ele alınır. Bu çerçevede, platform yalnızca yapısal bir taban değildir; yüzeyleri eklemleyerek, sistemler arasında aracılık ederek ve yönelim ile yerleşimi mümkün kılarak zemini okunur kılan epistemolojik bir araçtır. Platform burada edilgen bir destek değil, mimarlığın yeryüzüyle kurduğu ilişkiyi inşa eden üretici bir koşul olarak kavramsallaştırılır. Platform, zemini hem kaydeder hem de dönüştürür: kesitler üretir, kot farklılıkları tanımlar, yönlenme, erişim ve karşılaşmayı örgütler. Bu yönüyle, mimarlığın zemine hem maddi hem de temsili düzeyde nasıl yerleştiğini yeniden düşünmeye olanak sağlayan kavramsal bir mercek sunar. Tez üç ana eksen etrafında gelişir: mimari zemine dair kuramsal ve tarihsel bir çerçeve; platformun mekânsal bir kurgu olarak incelenmesi; ve platformun tekrar, modülasyon ve sahneleme yoluyla zemini kuran bir mimari öğe olarak konumlandırılması. Biçimden zemine, nesneden sürece yönelen bu düşünsel kayma sayesinde tez, mimari mekanın ele alınış biçimine dair eleştirel bir kuramsal çerçeve sunar. Platform, mimarlığın kendi disipliner temelleri üzerine düşünmesini ve zemini nasıl çizdiği, işgal ettiği ve dönüştürdüğü sorusuyla yüzleşmesini sağlayan bir unsur olarak önerilir.
Özet (Çeviri)
This thesis deciphers architectural platform as both a spatial and theoretical element that redefines the relation between architecture and ground. It proposes that ground is not a given condition but a constructed one, made through drawing, representation, and inhabitation. Within this frame, platform is not simply a structural base; it is an epistemological element that makes earth legible by articulating ground, mediating systems, and enabling inhabitation. It is theorized as an interface which is a generative condition through which architecture constructs its relation to the earth. As such, it offers a conceptual perspective for reconsidering how architecture grounds itself in both material and representational terms. The thesis develops along three trajectories: a theoretical and historical survey of architectural ground; tracing of platform as spatial construct; and a situated study of platform as an architectural element that forms ground through repetition and modulation. By shifting attention from form to ground, and from object to operation, the thesis proposes a critical framework for understanding architectural space. Thus, platform is proposed as an element through which architecture reflects on its disciplinary foundations and confronts how it draws, occupies, and transforms ground.