Tip 2 diyabetes mellitus hastalığı olan sleeve gastrektomi ve gastrik bypass yapılan hastalarda ABCD ve DiaRem skorlarının OS-MRS skoru ile ilişkisi
The relationship between ABCD and DiaRem scores and the OS-MRS score in patients with type 2 diabetes mellitus undergoing sleeve gastrectomy and gastric bypass
- Tez No: 975799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT EREN TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 206 Laparoskopik Sleeve Gastrektomi(LSG) ve 194 Laparoskopik Roux-en-Y Gastrik Bypass(LRYGB) uygulanan toplam 400 hasta retrospektif olarak incelenmiş ve diyabet remisyonunu öngörmede kullanılan ABCD ile DiaRem skorlarının cerrahi risk değerlendirmesinde kullanılan OS-MRS skoru ile ilişkisi kapsamlı şekilde analiz edilmiştir. Yöntem: İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 2016 ile Ocak 2025 tarihleri arasında LSG ve LRYGB metabolik cerrahi uygulanan T2DM tanılı hastaların demografik verileriyle preoperatif bakılan biyokimya parametreleri sonuçları ile belirlenen ABCD ve DiaRem skorları ile OS-MRS skorları arasında ilişki incelenmiştir Bulgular: Yaşın artmasıyla birlikte ABCD skorlarında anlamlı düşüş , DiaRem ve OS-MRS skorlarında ise belirgin artış gözlenmiştir.Erkek hastalarda kadınlara kıyasla anlamlı derecede yüksek DiaRem ve daha yüksek OS-MRS skorları tespit edilmiştir.LRYGB grubunda LSG grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksek DiaRem ve OS-MRS ,ancak daha düşük ABCD skorları saptanmıştır.Erkek bireylerde cerrahi komplikasyon riskinin kadınlara göre %32 daha yüksek olduğunu izlenmiştir Sonuç: Yüksek DiaRem ve OS-MRS skorlarının birlikteliği düşük remisyon oranları ve yüksek mortalite riski ile ilişkilendirilmiştir.55 yaş üstü hastalarda OS-MRS ≥3 oranının genç hastalara göre 1.8 kat daha yüksek olduğu görülmüştür. Erkek hastalarda ise artmış cerrahi riski yüksek OS-MRS ve azalmış remisyon potansiyeli yüksek DiaRem birlikteliğinde gözlemlenmiştir.Erkek hastalarda OS-MRS skorunun rutin değerlendirmesi ve yüksek riskli erkek hastalarda sleeve gastrektomi gibi daha güvenli cerrahi tekniklerin önceliklendirilmesi önerilmektedir.RYGB planlanan hastalarda OS-MRS skorunun daha yüksek çıkma eğiliminde olduğu göz önünde bulundurularak, bu grupta risk değerlendirmesinin daha kapsamlı yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study retrospectively analyzed 400 patients, including 206 who underwent Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG) and 194 who underwent Laparoscopic Roux-en-Y Gastric Bypass (LRYGB), to comprehensively evaluate the relationship between the ABCD and DiaRem scores—commonly used to predict diabetes remission—and the OS-MRS score, which is widely utilized for surgical risk assessment. Methods: Patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) who underwent metabolic surgery (LSG or LRYGB) at the Department of General Surgery, Istanbul Cerrahpaşa University School of Medicine, between January 2016 and January 2025 were included. Demographic characteristics and preoperative biochemical parameters were examined. The associations between ABCD, DiaRem, and OS-MRS scores were analyzed statistically. Results: Increasing age was significantly associated with lower ABCD scores and higher DiaRem and OS-MRS scores. Male patients demonstrated notably higher DiaRem and OS-MRS scores compared with female patients. The LRYGB group exhibited significantly higher DiaRem and OS-MRS scores, alongside lower ABCD scores, compared with the LSG group. Additionally, the risk of postoperative surgical complications was observed to be 32% higher in males than in females. Patients aged over 55 years had a 1.8-fold higher rate of OS-MRS ≥3 compared with younger individuals. Conclusion: The combination of high DiaRem and high OS-MRS scores was strongly associated with reduced diabetes remission potential and increased mortality risk. Elevated OS-MRS scores and diminished remission likelihood, particularly in male patients, highlight the importance of routine OS-MRS assessment. For high-risk males, prioritizing safer procedures such as sleeve gastrectomy is recommended. Given the tendency for higher OS-MRS scores in patients planned for RYGB, a more detailed preoperative risk evaluation is advised for this group.